Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

БХ. дијаспора огорчена филмовима: Норвешка телевизија приказала Армију РБиХ као агресора Штампај Пошаљи
Петак, 06 мај 2011
 
Аутор А. БАЈРАМОВИЋ 2011-05-04 06:03:00
 
 Текст у "Афтенпостену" под насловом "НРК као фалсификатор хисторије" Текст у "Афтенпостену" под насловом "НРК као фалсификатор хисторије"
 
У једном документарцу тврди се да је ВРС бомбардирала Сарајево како би уништила терористе у њему
 
Велико незадовољство и огорчење бх. дијаспоре изазвали су документарни филмови које је 26. и 27. априла објавила Норвешка државна телевизија - НРК.

Документарци "Byen som kunne ofres" (Град који се могао жртвовати ) и "Sporene fra Sarajevo" (Трагови из Сарајева ), аутора Ола Флијума (Флyум), у продукцији "Фенрис Филма", приказани су у емисији "Brennpunkt" (Фокус) на НРК, а одмах након тога услиједила је реакција Босанаца и Херцеговаца у Норвешкој, али и професионалних норвешких медија.
 
Оба филма можете погледати на страницама рубрике ВИДЕО
 
 
Срби као жртве

 - Ови филмови представљају увреду за све Босанце и Херцеговце, јер су засновани на лажима и пропаганди. Армију РБиХ приказују као агресора, а ВРС као жртву. "Град који се могао жртвовати" говори о Сребреници и Србе приказује као жртве те оправдава геноцид над 8.000 мушкараца и дјечака.

У другом документарцу тврди се да су у Босни тренирани терористи који су напали Америку 2001. године те да је ВРС бомбардирала Сарајево како би уништила терористе у њему. То су неке од теза из филмова које су бх. грађане у Норвешкој дигле на ноге - каже Ахмед Линдов, оснивач Фацебоок групе "Босанци против Норвешке државне телевизије", којој је за неколико дана приступило близу 2.000 чланова.

За догађаје у Сребреници директно је оптужен предсједник РБиХ, рахметли Алија Изетбеговић, а филм почиње наводним приједлогом бившег америчког предсједника Била Клинтона (Билл Цлинтон) да ће, ако муслимани жртвују 5.000 људи у Сребреници, НАТО напасти српске војне циљеве.

Од више од 8.000 жртава геноцида, око 2.000 људи убили су дијелови српске војске, док су остали страдали у борбама, закључује аутор филма.

Тенденциозни приказ

На објављивање спорних филмова у тексту под насловом "НРК као фалсификатор хисторије", објављеном у најтиражнијем норвешком листу "Афтенпостен", реагирао је и Аге Борхгревинк (Ааге Борцхгревинк) из Хелсиншког комитета Норвешке.

 - Документарац је фалсификат хисторије, маскиран као новинарски пионирски рад. Уз помоћ чињеничних грешака, селективне употребе извора, избјегавања експерата и тенденциозног приказивања, НРК геноцид у Сребреници описује на начин који подсјећа како су српски државни медији извјештавали из БиХ - наводи Борхгревинк.

Припремају тужбу

Босанци у Норвешкој сматрају да је и посљедњим документарним филмовима кумовао јак српски лоби у овој земљи те за њих не представља изненађење што се као један од саговорника појављује бивши међународни посредник у БиХ Торвалд Столтенберг (Тхорвалд).

 - Предложила сам да покренемо тужбу против НРК, јер су дозволили да се таква пропаганда шири и на њиховом каналу, нанијели нову бол и патњу и пробудили болна сјећања код Бошњака и Босанаца који живе у Норвешкој - каже Лејла Хасић из Бановића.

Реакција младих

Занимљиво је да су у одбрану истине, достојанства најприје устали млади бх. грађани у Норвешкој, с Ахмедом Линдовом и Лејлом Хасић на челу.

Ахмед је босанско дијете поријеклом из Храснице. Рођен је 1993. у избјеглиштву у Хрватској и с породицом живи у Квинесдалу, на југу Норвешке. Лејла има 26 година и с породицом живи у Сарпсборгу.
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >