Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Мрачна прошлост „тихе комшинице”
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мрачна прошлост „тихе комшинице” Штампај Пошаљи
Субота, 19 март 2011
Досије Азра Башић: стравична сведочења о мучењима и убиствима заробљених Срба
 
Вашингтон – Најновија потврда да је правда често спора, али достижна, дошла је из провинције америчке државе Кентаки, где је прошлог уторка ухапшена, а у четвртак изведена пред суд, Азра Башић.

После првог саслушања, на којем јој је додељен службени бранилац, ова 51-годишња хрватска држављанка задржана је у притвору.

Ухапшена је у градићу Стентон на основу потернице Интерпола. Оно што је у четвртак, као део документације америчког тужилаштва од око 2.000 страна, прочитано пред судом садржи стравична сведочења о мучењима и убиствима заробљених Срба, које је Башићева терала да пију крв других жртава којима је пре тога пререзала врат.

У судским документима се наводе и други њени злочиначки поступци, попут потпиривања ватре на заробљеницима, чупања ноктију клештима, откидање ушију истим алатом, урезивања ножем крстова и слова „С” на челима и телима заробљеника који су јој поверени на чување.

Власти БиХ потражују њено изручење да би јој се тамо судило за ратне злочине. У формалној тужби, амерички јавни тужилац Џејмс Арехарт Башићеву терети за ратне злочине у три логора које су почетком деведесетих хрватске снаге формирале у околини Дервенте и Чардака.

Амерички федерални маршал Лорен Карл који је извршио хапшење изнео је, како преноси Асошијетед прес, „олакшање” због тога што је Башићева ухапшена, с обзиром на „шокантну природу” онога за шта је оптужена.

„Ово је крај њеног дугог бежања од правде”, додао је.

Башићева је, под разним личним именима и презименима, у Кентакију лоцирана 2004, док је међународна потерница за њом издата 2006. Званични захтев за екстрадицију америчке власти су примиле у фебруару 2007. да би тужилаштво БиХ против ње овдашњим властима документацију предало тек у априлу 2010.

Радила је разне послове, од неге старих лица, до запослења у локалној фабрици сендвича. Како преносе локални медији, суседи су „шокирани” открићима о њеној мрачној прошлости. Сматрали су је наиме дискретном комшиницом, која је само помињала да је „учествовала у рату”.

Приликом њеног хапшења, полиција је лисице ставила и извесном Теодору Ломану (63) који је живео у истој кући, али чија се веза са Башићевом не објашњава. Он је бивши робијаш против кога је подигнута оптужница због поседовања оружја: у кући у којој је живео са Башићевом пронађено је неколико пиштоља и пушака, на које као бивши осуђеник није имао законско право.

М. Мишић
објављено: 19.03.2011.
 
 Извор:
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >