Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ухапшена у САД због злочина над Србима Штампај Пошаљи
Четвртак, 17 март 2011
ЛЕКСИНГТОН  17. 03. 2011 | CРНА

Америчке власти ухапсиле су у Кентакију 51-годишњу Азру Башић која је оптужена за ратне злочине почињене над цивилима током сукоба у БиХ, преноси амерички дневник "Бостон хералд"

Башићева, која живи у граду Стентону у америчкој држави Кентаки, оптужена је за мучење и убиства Срба и логорима у Дервенти од априла до јуна 1992. године.

Званичници БиХ желе да она буде испоручена ради судског процеса, наводи исти извор. Званичник америчке полиције Лорен Карл потврдила је да је Башићева ухапшена у уторак, 15. марта.
 
У документима предатим Окружном суду у Лексингтону наведени су застрашујући детаљи о мучењу и убиству које је Башићева починила као припадник бригаде хрватске војске.

У судским документима наводе се изјаве Радојице Гарића и Драгана Ковачевића који су потврдили да је Башићева заклала Благоја Ђураша, којег су претходно претукли хрватски полицајци и војници.

"Послије тога Азра нас је вукла за косу и тјерала да из ране на Ђурашевом врату пијемо крв", рекао је Гарић.

Сретен Јовановић је свједочио да је примораван да пије бензин, да је тучен док не би изгубио свијест те да му је лице и руке запалила Башићева.

Миле Кузмановић је навео да је Башићева њему и осталим затвореницима наредила да прогутају шаку соли и да једу тадашњи југословенски новац, послије чега их је ударала чизмама, кундаком наоружања, металним шипкама, електричним кабловима и палицама.

Кузмановић је изјавио да су га Башићева и остали војници приморавали да лиже крв и да пузи по поду на којем је било и стакло од разбијених боца, док му је за уста било везано уже које су војници користили да чупају зубе и осталим затвореницима.
 
Он је нагласио да су му нокти кљештима чупани и да му је "Азра засјекла уво истим кљештима".

Други очевидац рекао је да је Башићева Кузмановићу усјекла крст са четири слова "С" на челу.

Момир Лазић наводи да је Башићева усијецала крстове на чела и леђа бројним затвореницима.

Интерпол је 2004. године лоцирао Башићеву у Кентакију. Суд из БиХ је објавио међународну потјерницу за њом у октобру 2006. године. САД су добиле званичан захтјев за њену екстрадицију у БиХ у фебруару 2007. године.

Према судским документима, америчке властзи затражиле су додатне доказе за ове злочине, а тужилаштво БиХ послало их у фебруару и априлу 2010. године.

Башићева је рођена 22. јуна 1959. године у Ријеци у Хрватској као Азра Алешевић. Она се 1. марта 1994. године у БиХ удала за Неџада Башића.

Азра Башић користила је дјевојачка и вјенчана презимена, као и имена Азра Ковачевић и Изабела Башић, наводи амерички дневник.

У једном периоду живјела је у Рочестеру у Њујорку са супругом..

У судским документима наводи се да у области Лексингтона 2006. године и да је живјела на другој адреси у Стантону. Преселила се на садашњу адресу у Стантону у новембру. Имала је возачку дозволу и број социјалног осигурања издате у Кентакију.

За страдање Срба из Дервенте Удружење логораша РС оптужује општинско хрватско-бошњачко руководство које је омогућило формирање логора за Србе, као и уништавање и пљачку њихове имовине.

Први логор, формиран 12. априла 1992. године, био је у Дому ЈНА и кроз њега је прошло више од 200 Срба. У овом логору пред заточеним Србима, убијени су Чедо Чудић и Благоје Ђураш, а силоване су Б. С. и М.З.
 
 
Извор: 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >