Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow БиХ: Срби мучени на 167 начина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

БиХ: Срби мучени на 167 начина Штампај Пошаљи
Четвртак, 03 фебруар 2011
 
На Савиндан пре 15 година распуштен је последњи концентрациони логор у БиХ - "Силос", и то два месеца након парафирања Дејтонског мировног споразума.

 Логор Силос, Тарчин
 Злогласни логор "Силос"
  у Тарчину
Из логора "Силос", у којем је било затворено више од 600 српских цивила, 27. јануара 1996. године изашла су 44 логораша, посведочио је Срни Славко Јовичић, бивши логораш који је у муслиманским логорима смрти провео 1.334 дана или 44 месеца (сам рат у БиХ је трајао 42 месеца!?).
 
"Логор је отворен 11. маја 1992. године, а затворен је истог датума када и злогласни фашистички логор из Другог светског рата Аушвиц. Не знам је ли то била коинциденција, али сам сигуран да у овоме најмање има симболике", истиче Јовичић.


Јовичић је истакао да су логораши, осим свакодневних физичких злостављања и пребијања, мучени и најтежом казном коју свет и цивилизација не познају - казном глађу. Једини оброк сваког дана био је по пет кашика неке текућине и парче хлеба, и то је тако трајало више од пола године, све док МКЦК (Међународни комитет црвеног крста) није почео да доноси храну већ изнемоглим логорашима. "У почетку, у току 63 дана, од 77 килограма - колико сам имао, изгубио сам 43, тако да сам имао свега 34 килограма. Да није било коже, кости би се саме растављале. Вагали смо се на вагама које су служиле за вагање жита", рекао је Јовичић.
Он је рекао да су, према његовим сазнањима, 24 српска логораша убијена тортурама, свакодневним физичким злостављањем, пребијањем и мучењем глађу.
 
 "У тунелу српског страдања'`, који су муслимани назвали `тунел спаса`, око 50 логораша је убијено, шест из "Силоса", а остали су били из логора у Храсници", додао је Јовичић.

Он је истакао да су у "Силосу" били затворени мушкарци од 14 до 90 година и 11 жена, од којих једна у шестом месецу трудноће. ''Осим 11 резервних војника, ухапшених на линији у Хаџићима, сви остали су били цивилна лица“, казао је он.

"Кроз логор `Силос` прошло је, према мојим сазнањима и евиденцији, више од 600 српских цивила, углавном са подручја Пазарића и Тарчина", рекао је Јовичић, који је посланик у Представничком дому парламента БиХ.

Он је додао да је почетком 1993. године почело одвођење логораша из "Силоса" на прве одбрамбене линије муслиманске војске у Храсницу, на Игман, Јеврејско гробље, Ормањ..., где су даноноћно копали прилазе, правили утврђења, ровове, бункере.

''Логор `Силос` је најзлогласнији логор у протеклом грађанском рату у БиХ не само зато што је најдуже трајао већ и зато што су, како су утврдили стручњаци на основу исказа сведока, логораши у том логору мучени на 167 начина'', нагласио је Јовичић.

Он је рекао да је сва документација о томе била предата бившем главном тужиоцу Хашког трибунала Карли дел Понте, али да њој никада ни на ум није пало да било кога процесуира из реда муслиманских злочинаца, за које постоје необориви докази о почињеним стравичним злочинима над недужним српским цивилима.

Јовичић каже да се исто се понаша и Тужилаштво и Суд БиХ, који још ниједан предмет скоро нису ни отворили у коме су Срби били жртве. Он је нагласио да је 70 српских логораша у међувремену умрло.

"Логор `Силос` је стравична патња за српски народ. То данашњи свет и цивилизација не могу да разумеју'', рекао је некадашњи затвореник у овом логору Славко Јовичић.
 
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >