Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Зворник и околина arrow Муратовић и остали: Чуо да су заробљеници преминули
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Муратовић и остали: Чуо да су заробљеници преминули Штампај Пошаљи
Петак, 25 април 2025
Lejla Memčić | 24. aprila 2025 | Detektor

Свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине испричао је, на суђењу за злочине на подручју Зворника, како је чуо да су преминули заробљени припадници Војске Републике Српске (ВРС).

Недим Берберовић испричао је да је био припадник ХАП вода при Армији БиХ, чије је сједиште било у кући у Доњој Сапни. О ратним заробљеницима ВРС-а чуо је када је његов вод дошао у Сапну по сазнању да ту долазе припадници Војне полиције “Балте“ с којима су, како је рекао, од раније имали сукобе.

“Када смо дошли да их дочекамо, ту смо сазнали да имају три заробљеника“, рекао је Берберовић наводећи да је било мањих сукоба између “Балти“ и јединица Армије БиХ с подручја Сапне.

Према његовим ријечима, сукоб се десио испред куће у којој су били заробљеници ВРС-а, а цивилни полицајац спријечио је припаднике ХАП вода и осталих јединица да уђу у кућу.

“Један од наших момака је препознао неког од те тројице“, рекао је свједок и испричао да је у току дана чуо да је један од заробљеника починио самоубиство.

Берберовић је рекао да су цивилни полицајци “смиривали ситуацију“ те да је он касније отишао за Тузлу. Чуо је да су заробљеници ВРС-а касније пребачени у притвор Војне полиције.

“Послије можда пар мјесеци неко је споменуо да су они умрли“, казао је Берберовић.

Он је свједочио на суђењу Муји Муратовићу, Расиму Омеровићу, Асиму Алићу, Фадилу Мујићу и Исмету Мемићу, који су оптужени за убиства десет српских цивила и три заробљена припадника Војске Републике Српске, као и нечовјечно поступање од 9. октобра 1992. до 6. јула 1994. године.

Муратовић је оптужен у својству командира Шетићке чете, Омеровић у својству командира Војне полиције Општинског штаба Територијалне одбране Зворник, Алић као начелник, а Мујић као командир Станице јавне безбједности Сапна. С њима је био оптужен и Шемсо Муминовић, али је предмет у односу на њега раздвојен.

Одговарајући на питање Ифета Ферагета, браниоца оптуженог Алића, Берберовић је рекао да је испред куће гдје су били заробљеници била “маса људи“, а од јединица Армије БиХ, осим ХАП-а, били су и “Џамијски голубови“ и “Дрински змајеви“.

Негирао је да су ХАП-овци дошли како би спријечили одвођење заробљеника у Тузлу и поновио да су они били ту због ранијег сукоба с “Балтама“.

“Нама је приватни циљ био ‘Балте’. Кад смо дошли, видјели смо да имају ти заробљеници. Да смо хтјели да пријечимо, избио би ексцес“, рекао је Берберовић.

О наводу из изјаве коју је дао током истраге, а у којој је рекао да је командир ХАП вода Ибрахим Мусић наредио убиство цивилног полицајца који је спријечио улазак у објекат са заробљеницима, казао је да је Мусић пуцао полицајцу под ноге.

Суђење се наставља 15. маја.












AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >