Мухамед Ибрахимовић: Крим-полиција обрађивала привођене особе - Ливно |
![]() |
![]() |
Среда, 16 април 2025 | |
Selma Melez | 16. aprila 2025 | Detektor
Свједоци Државног тужилаштва испричали су да људи затворени у основној школи “Иван Горан Ковачић” у љето 1992. године нису били мучени ни ззлостављани,те да су се могли нормално кретати и имали су храну.
Иван Крешо, некадашњи заповједник смјене Војне полиције у Ливну, чије је сједиште било у основној школи “Иван Горан Ковачић”, казао је да су се у љето 1992. године вршили претреси, тражило оружје, те вршила информативна саслушања приведених који би потом били пуштени.
Навео је да се не може сјетити да ли је наредба за такву врсту радње била усмено или писмено и да су се приведени предавали крим-служби, али не зна шта се с њима даље дешавало.
Свједок није знао ко је био у крим-служби.
“Знам да је касније дошао господин Ибрахимовић, раније се не могу сјетити ко је био”, казао је свједок.
Крешо је рекао да је једном ушао у спортску дворану школе у којој су били смјештени људи који су имали душеке и храну. Он је на рочишту тврдио да их је крим-служба пуштала, с обавезом јављања.
Тужиоцу Олегу Чавки је потврдио да је Војна полиција самостално дјеловала.
У унакрсном испитивању бранилац Мерис Ћато му је предочио исказ из истраге у ком је навео да је вршено привођење особа српске националности које су имале оружје, као и да је све било на писмени захтјев заповједништва и сигурносно информативне службе (СИС) Хрватског вијећа обране (ХВО), као и да су саслушања вршили припадници крим-службе и СИС-а.
Свједок је казао да не зна колико људи је саслушавано.
Младен Горанић, некадашњи војни полицајац, казао је да је његов заповједник био Зденко Андабак, као и да је обављао задатке на пунктовима гдје су се заустављала возила и вршило прегледавање војника.
Навео је да су шефови имали спискове ко има оружје, те да су по налогу вршена привођења лица.
Горанић је у унакрсном испитивању Одбране рекао да је шеф смјене издавао налог, те да се његов посао завршава када доведе особу коју преда дежурном полицајцу и да су све приводили, те да није видио било какво матлетирање.
Мухамед Ибрахимовић се терети да је у аугусту 1992. године, у својству начелника крим-службе ХВО-а Ливно као начелник Оперативне дјелатности те полиције те командант службе сигурности 11. бојне Војне полиције ХВО-а, починио ратни злочин против цивилног становништва – затварањем, мучењем, премлаћивањем и другим нечовјечним поступцима према цивилима српске националности заточеним у просторијама Основне школе “Иван Горан Ковачић”, која је кориштена као логор.
Анто Анић, некадашњи војни полицајац, казао је да је једном с Ибрахимовићем ишао у обилазак пунктова.
“Тражио је да се прикључим новој служби…. прво се звала оперативна служба, касније крим-служба”, казао је свједок.
Анић је испричао да је по налогу отишао у стамбену зграду у којој је, према именима, закључио да ту живи српско становништво, те да их је информирао да дођу у школу, као и да су у фискултурној сали били цивили који су мјесец дана ту живјели.
“Свакодневно сам обилазио ту колеге, ако су гладни, ја им донесем јести”, казао је свједок и додао да није нико злостављан нити убијен, а да је затворене испитивала крим-служба у којој је био Ибрахимовић.
Свједок је казао у унакрсном испитивању да се не сјећа ко му је дао налог за обилазак стамбених зграда, те да не зна да је против њега био дисциплински поступак због пуштања људи до сале.
Негирао је оптуженом да су ишли у обилазак српских кућа, а члановима Судског вијећа рекао је да нико није стајао поред врата сале и да је довођење било у један или два дана.
Жељко Милоложа, бивши војни полицајац Интервентног вода, казао је да је десет дјелатника крим-службе вршило привођења.
Свједок је потврдио ранију изјаву да је особно извршио претрес 15 станова лица српске националности, по налогу крим-полиције, али не зна шта је било с оружјем које је пронађено.
Милоложа је рекао да је до 40 људи било у школи, али да нису били везани и да не зна да их је ико тукао, те да су полицајци били у ходнику, али да је интервентни вод напуштао школу када би одлазио у град.
“Нико није био одређен да их чува”, казао је свједок и додао да је затворене испитивала крим-полиција, те да је могуће да је још неко у другој смјени.
У унакрсном испитивању свједок је рекао да није добио наредбу од Ибрахимовића и да је могао ући од војне полиције у салу ко је хтио.
Суд је увео као материјалне доказе изјаве преминулих свједока који су кориштени и прочитани у предмету Андабак, који је раније ослобођен за ратне злочине над српским цивилима у Ливну.
Суђење се наставља 10. јуна.
|
Следећи > |
---|