Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Горажде arrow Жртве општине Горажде
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Кадрић и остали: Сазнања да су Халиловић и Хамзић били лидери у нехуманом понашању у Високом Штампај Пошаљи
Среда, 16 април 2025
Hana Vranac | 16. aprila 2025 | Detektor

На суђењу за злочине у Високом, свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине је рекао како је дошао до сазнања да су Хајрудин Халиловић звани Мрчо и Асим Хамзић предњачили у нехуманом понашању у касарни “Ахмет Фетахагић”.

Милош Шавија је испричао да је 1992. године, као упосленик Службе националне безбједности Републике Српске, прикупљао обавјештајно-безбједносне податке, између осталог, о дешавањима у логору у касарни “Ахмет Фетахагић”. Тужитељица Сања Јукић му је презентовала депеше и информације које је саставио.

Говорећи о својим сазнањима, Шавија је казао да су се у касарни дешавала нехумана малтретирања, премлаћивања и убиства, а да су Асим Хамзић и Хајрудин Халиловић предњачили у томе.
“Њих двојица су били лидери у том нехуманом понашању”, навео је Шавија.

То су имена која ће, како је рекао, памтити из 1992. те је споменуо и Самира Селимовића, Амира Муртића и Миралема Ченгића.

Зијад Кадрић, Хајрудин Халиловић звани Мрчо, Асим Хамзић, Миралем Ченгић, Самир Селимовић звани Домац и Амир Муртић су оптужени за ратни злочин против цивилног становништва почињен у просторијама Полицијске станице Високо, Територијалне одбране Грачаница те у заточеничком објекту-логору који се налазио у касарни “Ахмет Фетахагић”.

На питање Одбране зашто на ранијим саслушањима није спомињао Амира Муртића ако су му та лица добро запамћена, свједок је казао да се у том моменту њега није могао сјетити.

Маид Авдичевић је посвједочио да је радио као возач у касарни “Ахмет Фетахагић” те да је био задужен да вози Хамзића и повремено Халиловића.

Тужитељици Јукић је објаснио да је у касарни сазнао да Халиловића зову Мрчо, те је оптуженог идентифицирао у судници.

Уз локалитете на које га је возио, Авдичевић је рекао како га је одвезао и у Ровињ у Хрватској, гдје је Халиловић остао, док је он наставио ка Љубљани. Халиловића је, како је казао, поново видио десет до петнаест дана по повратку у Високо.

На питање оптуженог Халиловића, свједок је рекао да се познају од јуна те да не зна кад је у Армију БиХ дошао Брано Кисић, који се мијењао с њим на послу возача.

Суђење се наставља 23. априла.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >