Опт. Дураковић: У Шапићима није било војних структура |
![]() |
![]() |
Четвртак, 27 март 2025 | |
Marija Taušan | 27. marta 2025 | Detektor.ba
У наставку суђења за злочине на подручју Чајнича, војни вјештак изјавио је да је село Трпиње било на правцу дјеловања 43. бригаде Армије БиХ током акције на том подручју у фебруару 1993. године.
Вјештак Мартин Франчешевић казао је да су наредбом Источно-босанске оперативне групе (ИБОГ) покренута шира дејства на подручју Чајнича у којима је учествовало више бригада. Он је казао да у документацији није пронашао наредбе и извјештаје 43. бригаде за дејства од 14. фебруара 1992., али да се њен правац дјеловања спомиње у наредби 31. подрињске бригаде.
“Сваки командант пише ко му је лијеви, а ко десни сусјед. Он идентифицира 43. бригаду као свог сусједа који треба дјеловати десно од њега, правац Трпиње, Поповићи и Мушићи”, рекао је Франчешевић, додајући да се вјероватно мислило на Машиће а не Мушиће.
Додао је да је један вод био задужен за напад на објекте у Писаници. Он је појаснио да су у том дијелу планинска насеља Трпиње и Поникве, а да су Шапићи заселак Трпињe.
Вјештак је казао да није нашао податке да је у Шапићима била нека војна структура или распоређена јединица.
На питање тужиоца Џевада Муратбеговића о нападима на насељена мјеста, Франчешевић је казао да они нису стриктно забрањени уколико се у њима налази војна структура, али да треба водити рачуна о цивилном становништву.
“Треба подузети мјере да се смањи или у потпуности елиминише страдање цивилног становништва”, објаснио је вјештак.
Он је говорио и о правилима за слање извјештаја претпостављеним командама, као и дужности старјешина да предузму кораке ради спровођења истраге у случају кршења дисциплине или почињених кривичних дјела.
Како је рекао, сваки старјешина је дужан да реагује ако располаже информацијама да је његов потчињени починио неко дјело. Напоменуо је да од нивоа бригада постоје службе војне безбједности и полиције.
Рамиз Дураковић je оптужен у својству команданта 43. бригаде Армије БиХ да није предузео мјере да казни починиоце, након што су припадници Бригаде 14. фебруара 1993. напали положаје Војске Републике Српске на локалитету Писаница и село Шапићи, у којем није било војних циљева. Према наводима оптужнице, у Шапићима је убијен један, а рањена два цивила српске националности те запаљене двије куће.
Одбрана је вјештака питала да ли је имао увид у исказе свједока када је констатовао да нема показатеља да су лица српске националности у Шапићима учествовала у борбеним дејствима. Бранилац Денис Ајкић навео је да су припадници Чајничке бригаде свједочили да су у Шапићима формирали линију.
“Имајући у виду војну документацију, Шапићи и Поникве се налазе шест до седам километара од линије”, казао је Франчешевић.
Ајкић је питао како је припадник Армије БиХ рањен у Шапићима ако није било борбених дејстава. Вјештак је казао да је неко од војника могао бити на одмору у селу и да се укључио када је почео напад. Браниоца је интересовало какав је статус цивила који има оружје.
“Ако отворено носи оружје и учествује у дејствима, може се сматрати легитимном метом”, рекао је Франчешевић.
Суђење се наставља 10. априла.
|
Следећи > |
---|