Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Потврђена оптужница за злочине у Дервенти - Един Мркоњић Штампај Пошаљи
Петак, 07 март 2025
Lamija Grebo | 6. 3. 2025 | Detektor

Окружни суд у Добоју потврдио је оптужницу против некадашњег припадника Хрватског вијећа обране (ХВО) Едија Шиме Мркоњића, раније Едина Мркоњића, за ратни злочин почињен у Дервенти током 1992. године.

Како се наводи у оптужници објављеној на службеној страници Јавног окружног тужилаштва у Добоју, Мркоњић је оптужен да је у логорима у згради бившег Дома Југословенске народне армије и у војном складишту Рабић од априла до краја јуна 1992. године нарушавао тјелесни интегритет, мучио и примјењивао мјере застрашивања према затвореним цивилима српске националности који нису били војно ангажовани, нити су учествовали у војним операцијама.

Мркоњићу се, према оптужници, ставља на терет да је затворене особе физички злостављао, односно тукао и мучио.

Према једној тачки из оптужнице, Мркоњић је током маја и јуна 1992. године у војном складишту Рабић у више наврата мучио затворена цивилна лица српске националности, на начин да је, с другим за сада непознатим припадницима ХВО-а, тјерао затворенике да се скину голи, затим да ставе три прста на бетонску плочу, након чега је ногама на којима су се налазиле војничке чизме газио по прстима, а потом исте тукао палицама по леђима.

У другој тачки се наводи и да је током априла и маја 1992. године у Рабићу, у више наврата, затворенике тукао палицом, кундаком пушке, опасачем, струјним каблом, рукама и ногама, те их шамарао.

У наредном периоду требало би бити заказано рочиште за изјашњење о кривици.




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >