Надзорник логора „Челебићи” осуђен због лагања при уласку у САД |
![]() |
![]() |
Понедељак, 27 јануар 2025 | |
Понедељак, 27.01.2025 | Политика | Душанка Станишић
Кемал Мрнџић би по одслужењу затворске казне могао одговарати и за злочине над српским цивилима
Источно Сарајево – Савезни суд у Бостону прогласио је кривим Кемала Мрнџића, бившег надзорника логора „Челебићи” код Коњица, у коме су у време ратa у БиХ затварани и мучени цивили српске националности, и изрекао му затворску казну у трајању пет и по година.
Осуђен је на основу оптужнице, подигнуте у јуну 2023. године, која га је теретила за „прикривање истине” о свом учешћу у злостављању заточених Срба и за давање „лажних изјава” на основу којих је постао прво избеглица, а потом и држављанин САД. О његовом нељудском односу према српским заробљеницима сведочило је пред судом у Бостону и неколико бивших логораша, међу којима је био и Слободан Мркајић.
„Нисмо задовољни висином казне, али јесмо чињеницом да је истина доказана и да ће се Мрнџић, ипак, наћи иза браве. Наравно, задовољство нам причињава и то што се нису обистиниле прогнозе појединаца који су тврдили да смо забадава ишли у Америку да сведочимо јер су мислили да Мрнџић неће бити осуђен”, рекао је Мркајић за „Политику”.
Амерички тужилац изјавила је, како преносе медији, да пресуда Мрнџићу потврђује одлучност тамошњих власти да осигурају да они који су одговорни за ратне злочине и кршење људских права буду идентификовани, разоткривени и процесуирани.
„Овај случај наглашава да нећемо допустити да наша држава буде уточиште за оне који настоје избећи правду”, рекла је она.
Мркајић, који се позива на информације које је званично добио из Америке, каже да ће Мрнџићу бити одузета и сва имовина, као и држављанство САД, те да га, након што одслужи затворску казну, чека и протеривање.
„Очекивано је да ће по доласку у БиХ бити предат Тужилаштву БиХ у коме већ постоји отворен предмет против њега”, каже Мркајић али не верује да ће правосудне институције на нивоу БиХ и у овом случају „поступити у складу са правом и правдом”.
Мрнџић је дошао у САД 1999. године са фалсификованим документима, лажним именом и смишљеном причом о себи и својој ратној прошлости. Препознали су га Срби који живе у Америци, а које је он злостављао и мучио у логору „Челебићи”. Ухапшен је у априлу 2023. године након што је и службеном провером потврђено да се лажно представио и да није говорио истину о свом учешћу у рату у БиХ. Два месеца касније против њега је подигнута оптужница.
Кроз логор „Челебићи”, који је функционисао 28 месеци (од маја 1992. до 6. октобра 1994 године) прошло је, према службеним информацијама, око 700 затвореника српске националности. Након што је основан контролисале су га јединице Хрватског већа одбране, а касније и муслиманске војне и полицијске снаге. Остао је упамћен као један од најозлоглашенијих у којима су тамновали Срби, углавном цивили.
Пред Међународним судом за бивши Југославију за злочине почињене у логору „Челебићи”, на вишегодишње казне затвора осуђени су Здравко Муцић, Хазим Делић и Есад Ланџо. Већ дуже време пред судом БиХ води се поступак против неколико Бошњака, оптужених за убиства, прогон, мучење, силовање и затварање српских цивила на подручју Коњица у чијој околини је од 1992. до 1995. године убијено више од 400 Срба, а преживели су протерани.
|
Следећи > |
---|