Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Свједок: Мог сина и супруга малтретирао је Химзо Селимовић
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок: Мог сина и супруга малтретирао је Химзо Селимовић Штампај Пошаљи
Понедељак, 27 јануар 2025
27. 01. 2025 | Глас Српске | СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Марија Стијеповић рекла је на суђењу за злочине над заробљеним припадницима Војске Републике Српсе на подручју Горажда да јој је син причао да га је током заточеништва Химзо Селимовић највише вербално и физички малтретирао, те да ни њен муж није био поштеђен.

Стијеповићева је навела да су њен супруг Зоран и син Владимир заробљени 21. јануара 1993. године у близини Рудог и да је син пребачен у болницу у Горажду јер је био рањен.

Она је навела да су размијењени 4. октобра 1994. године, а да се за вријеме њиховог заточеништва више пута виђала са Химзом Селимовићем, који је био предсједник Комисије за размјену ратних заробљеника и од кога је чула да је њен син добро, преноси Бирн.

Преко Селимовића је, како је испричала, слала храну сину и мужу, а од њих је касније сазнала да је никад нису добили, те да је син Владимир изгубио 35, а муж Зоран 33 килограма.

Током директног испитивања, Стијеповићева је рекла да је од сина сазнала да га је Селимовић највише малтретирао, и вербално и физички, а да је муж чуо док се све то дешавало, те да ни он није био поштеђен.

Нагласила је да је њен син имао гипс због рањавања и да је послије седам дана доведен у логор, гдје му је Селимовић поломио гипс, због чега му је нога деформисана.

Од сина је сазнала да га је Селимовић пред размјену одвео у канцеларију и рекао му да би највише волио да остане и да би га заклао.

Свједок је тижиоцу Маријани Чобовић пренијела да се сјећа да су се среле на Жабљаку прије годину дана, када је тужилац узела исказе, а да је њен муж Зоран, који сада има 83 године, рекао да не може свједочити јер није у могућности да се креће.

Она је нагласила да њен син и данас има посљедице и болове у предјелу бубрега, гдје су га највише тукли.

Стијеповићева је навела да јој је муж Зоран рекао да је био малтретиран, али више вербално, те да не вјерује да је њен син током свједочења изјавио да му је отац рекао да је Селимовић према њему био коректан.

Селимовићева одбрана је приговорила на исказ свједокиње.

Селимовић је оптужен са Ћамилом Рамићем и Рамизом Мићиводом за злочине почињене од 1992. до 1994. године над заробљеницима на подручју Горажда и Вишеграда.

С њима се суди и Мехмеду Добрачи, коме су на терет стављени злочини над заробљеницима и цивилима почињени 1995. године на подручју Рогатице и Горажда.

Суђење ће бити настављено 10. фебруара.



AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >