БЕОГРАД, 16. ЈАНУАРА /СРНА/ - Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је Срни да су сва дешавања у Подрињу уско везана са америчким интересима на Балкану и да су муслимани током цијелог рата имали подршку Вашингтона који је у БиХ, али и на Косову и Метохији, желио да увјери сав исламски свијет да нису против њега.
"Њима је требао алиби за све злочине према исламу у свету, па су га овдје чврсто подржали и довели до стварања првог емирата у Европи", рекао је Иванишевић, поводом 32 године од злочина над Србима у Скеланима.
Иванишевић је подсјетио на извјештај злочинца и сребреничког ратног команданта Насера Орића у којем и сам признаје да су његове дивљачке хорде почетком 1993. године етнички очистиле 90 одсто подручја општина Сребреница, 60 одсто општине Братунац и велики дио подручја општине Власеница.
Према његовим ријечима, те хорде су осоколиле бившег лидера муслимана у БиХ Алију Изетбеговића, који је у "успјесима" својих злочинаца видио услове да реализује свој животни пројекат - исламску државу.
"Захваљујући тим `успесима` Орића, Изетбеговић је добио највећу награду Саудијске Арабије - Међународну награду `Краљ Фејсал` за служење исламу - 1993. године", навео је Иванишевић.
Он је рекао да је Орић, са саборцима, у Подрињу само наставио оно што су започеле усташке хорде 1943. године.
Иванишевић је додао да је близина Бајине Баште била пресудна за то да број жртава у Скеланима, у јануару, 1993. године не буде и вишеструко већи.
Он је указао на то да су сва дешавања из тог периода уредно евидентирана и објављена у његовој књизи "Хроника нашег гробља" коју би требало да има свако коме је до истине о дешавањима у Сребреници и околини.
Данас су се навршиле 32 године од страдања 69 Срба у Скеланима код Сребренице у нападу муслиманских снага.
Рањено је 165 мјештана. Од 30 заробљених, половина није преживјела мучења у сребреничким казаматима, а четворо се још воде као нестали.
Становници су тражили спас у повлачењу према граничном мосту ка Бајиној Башти у Србији, док су неки покушали спасити животе препливавањем Дрине.