Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Иванишевић: Сва дешавања у Подрињу уско везана са америчким интересима на Балкану Штампај Пошаљи
Четвртак, 16 јануар 2025
 Миливоје Инванишевић Фото: В. новости
БЕОГРАД, 16. ЈАНУАРА /СРНА/ - Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је Срни да су сва дешавања у Подрињу уско везана са америчким интересима на Балкану и да су муслимани током цијелог рата имали подршку Вашингтона који је у БиХ, али и на Косову и Метохији, желио да увјери сав исламски свијет да нису против њега.

"Њима је требао алиби за све злочине према исламу у свету, па су га овдје чврсто подржали и довели до стварања првог емирата у Европи", рекао је Иванишевић, поводом 32 године од злочина над Србима у Скеланима.

Иванишевић је подсјетио на извјештај злочинца и сребреничког ратног команданта Насера Орића у којем и сам признаје да су његове дивљачке хорде почетком 1993. године етнички очистиле 90 одсто подручја општина Сребреница, 60 одсто општине Братунац и велики дио подручја општине Власеница.

Према његовим ријечима, те хорде су осоколиле бившег лидера муслимана у БиХ Алију Изетбеговића, који је у "успјесима" својих злочинаца видио услове да реализује свој животни пројекат - исламску државу.

"Захваљујући тим `успесима` Орића, Изетбеговић је добио највећу награду Саудијске Арабије - Међународну награду `Краљ Фејсал` за служење исламу - 1993. године", навео је Иванишевић.

Он је рекао да је Орић, са саборцима, у Подрињу само наставио оно што су започеле усташке хорде 1943. године.

Иванишевић је додао да је близина Бајине Баште била пресудна за то да број жртава у Скеланима, у јануару, 1993. године не буде и вишеструко већи.

Он је указао на то да су сва дешавања из тог периода уредно евидентирана и објављена у његовој књизи "Хроника нашег гробља" коју би требало да има свако коме је до истине о дешавањима у Сребреници и околини.

Данас су се навршиле 32 године од страдања 69 Срба у Скеланима код Сребренице у нападу муслиманских снага.

Рањено је 165 мјештана. Од 30 заробљених, половина није преживјела мучења у сребреничким казаматима, а четворо се још воде као нестали.

Становници су тражили спас у повлачењу према граничном мосту ка Бајиној Башти у Србији, док су неки покушали спасити животе препливавањем Дрине.





AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >