Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Бошњачки генерали из судница изађу награђени
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Бошњачки генерали из судница изађу награђени Штампај Пошаљи
Субота, 04 јануар 2025
03.01.2025 | Ведрана Кулага Симић | Глас Српске

БАЊАЛУКА - Ни након што је Тужилаштво БиХ подигло оптужницу против бившег генерала такозване Армије РБиХ Фикрета Превљака и још девет лица због сумње да су починили ратне злочине над Србима у Сарајеву, у републичким институцијама и организацијама проистеклим из Одбрамбено-отаџбинског рата нема оптимизма да ће он, као ни многи други бошњачки команданти, бити адекватно кажњен јер се неријетко испостави да им судски процеси, заправо, дођу као награда.

Првооптужени је Енес Зукановић, командант Штаба оружаних снага Илиџа, а другооптужени Превљак, командант 4. витешке бригаде такозване Армије РБиХ. Оптужницом су обухваћени још и Емир Реџовић, Вахид Алађуз, Расим Окерић, Мустафа Гагај, Мујо Ватреш, Вахид Мухаремовић, Мирсад Тузлак и Сенахид Годињак. На терет им стављају да су у својству команданата и припадника починили ратне злочине над жртвама српске националности са подручја насеља Храсница, Бутмир и Соколовић колонија од 1992. до 1995. године. 
Терете их за злочине над око стотину цивила српске националности, међу којима је било жена, старих особа и малољетника, који су били незаконито заточени у логорима и објектима за заточење на подручју Храснице, као и злочине над заробљеницима српске националности који су одвођени на присилне радове у зони ратних дејстава, гдје су били изложени рањавању и повредама са смртним посљедицама, или су убијени од стране стражара.

- Оптужени су за кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва и ратни злочин против ратних заробљеника - саопштено је из Тужилаштва БиХ које је оптужницу подигло посљедњег дана 2024.

Превљак је, наиме, ухапшен почетком новембра на сарајевском аеродрому, а могући бијег Превљака поменут је и на рочишту, када је тужилац Марјана Чобовић навела да он није био на лијечењу у Турској, како се тврди, јер му се према документацији терапија свела на витамине.

Суд БиХ има рок од осам дана да потврди оптужницу против Превљака, који се дуго крио у Турској, а предсједник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић за "Глас Српске" каже да га ништа не може више изненадити, имајући у виду како се поступа према онима којима су починили злочине над српским народом и како за српске жртве нема правде.

- Те оптужнице бошњачким командантима служе да буду ослобођени и тако им Суд БиХ даје легитимитет и слободу, да ништа нису лоше урадили. Према томе, ништа се не очекује ни овај пут. На десетине и генерала и њихових других функционера буду процесуирани, па ослобођени. Шта је са Насером Орићем, Ганићем? Они послије судских поступака постану народни хероји - рекао је Носовић за "Глас Српске".

Вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић очекује да ће се Превљак и остали наћи у затвору.

- Очекујем да се овај поступак неће у недоглед развлачити, као што је случај у предметима "Дудаковић", "Матузовић", "Добровољачка" и многим другим - рекао је Нуждић Срни и подсјетио да су српске жртве и породице већ доживјеле понижење ослобађањем тројице оптужених за злочине над Србима у Храсници.



AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >