Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Потврђена оптужница против Амела Исића за злочине у Јошаници
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Потврђена оптужница против Амела Исића за злочине у Јошаници Штампај Пошаљи
Четвртак, 26 децембар 2024
САРАЈЕВО, 26. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Суд БиХ потврдио је оптужницу против Амела Исића за злочине почињене над Србима у фочанском селу Јошаница и околним засеоцима крајем 1992. године.

Против Исића је потврђена оптужница за злочин против цивилног становништва, организовање групе људи и подстрекавање на чињење кривичних дјела геноцида, злочина против човјечности и ратних злочина, те повреде закона или обичаја рата, јавља Бирн.

Из Тужилаштва БиХ раније је саопштено да се Исић терети да је 1992. године, у својству припадника батаљона "Ватра" Вишеградске бригаде тзв. Армије БиХ, учествовао у нападу на село Јошаница и околне засеоке, настањено углавном цивилним становништвом српске националности, при чему је убијено 56 лица српске националности, десет лица рањено, а куће и помоћни објекти уништени и запаљени.

Исић се терети да је с другим припадницима тзв. Армије БиХ лично и директно учествовао у убиствима више жртава у нападнутим селима.

Исић је, према информацијама из Тужилаштва, држављанин БиХ и Шведске.

Наводе оптужнице Тужилаштво ће доказивати позивањем око 160 свједока, стручног вјештака и прилагањем више стотина доказних материјала.

За злочине у Јошаници тренутно се у Суду БиХ води поступак против 13 бивших команданата и припадника Армије БиХ.

У фочанском селу Јошаница и његовим засеоцима на данашњи дан прије 32 године припадници такозване Армије БиХ убили су 56 мјештана српске националности.

Добро наоружане и бројне муслиманске снаге ушле су 19. децембра 1992. године из правца Горажда у залеђе српских положаја и, палећи све пред собом, на кућном прагу док су се спремали да сломе славски колач, масакрирале српске жене, старце и дјецу.

Десетак заселака Горње Јошанице у општини Фоча избрисано је са географске карте, попаљене су, не само куће, већ и помоћни објекти, уз нејач убијана је и стока, а гдје су то стигли, злочинци су чак посјекли и стабла воћака.

Жртве су убијали на веома свиреп начин, често хладним оружјем. Злочинци су једном мјештанину моторном тестером одсјекли главу, а многе жртве су спаљене и изгорјеле у својим кућама.

Међу убијеним је била 21 жена, као и троје дјеце млађе од 11 година.

Најмлађа жртва је двогодишња Данка Тановић, а убијени су и седмогодишњи Дражен и његова десетогодишња сестра Драгана.

Најстарија жртва у овом покољу био је деведесетогодишњи старац Раде Пљеваљчић.

Убијени су десетогодишња Драгана Вишњић, њен три године млађи брат Дражен и двогодишња Данка Тановић.

Драгана и Дражен страдали су заједно са мамом Олгом /31/, татом Драгољубом /39/, стрицем Миланом /33/, баком Зорком /64/ и дједом Вукадином Вишњићем /64/.

Уз двогодишњу Данку Тановић, убијени су и њена мајка, бака, прабака, тетка и ујак.

Данкина мајка Зора Вишњић имала је 22 године, а страдали су и двије године старија њена сестра Ранка и двадесетогодишњи брат Влатко Вишњић, њихова мајка Гоја /44/ и Гојина мајка Стојка /64/.

Убијено је 16 Вишњића, девет чланова фамилије Кулић, по пет у фамилијама Грујичић и Благојевић, затим четворо Давидовића, по троје Јегдића, Пљеваљчића и Стојановића, двоје Мићевића и Ивановића, те по један члан из породица Шкипина, Стевановић, Јагодић и Тановић.

Суђење припадницима Армије БиХ, који су оптужени за овај злочин, почело је у фебруару ове године.




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >