Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Дураковић: Свједоци видјели како горе куће у Шапићима
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дураковић: Свједоци видјели како горе куће у Шапићима Штампај Пошаљи
Петак, 27 децембар 2024
САРАЈЕВО, 26. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења некадашњем припаднику такозване Армије БиХ Рамизу Дураковићу, оптуженом за злочине над Србима на подручју Чајнича, свједоци су говорили о акцији изведеној у фебруару 1993. године, када су видјели како горе куће у селу Шапићи.

Свједок Љубомир Машић рекао је да је тада био у свом селу Трпиње и видио како горе двије куће у Шапићима. Он је додао да је чуо да је погинула Даринка Пјевић коју су нашли испред штале, као и да је неколико припадника Војске Републике Српске заробљено.

"Пуцало је на све стране, цијела линија је нападнута", рекао је свједок.

Одговарајући на питања одбране, свједок је навео да у Трпињу није била линија, већ су држали страже. Тај дан, како је прецизирао, није био у Шапићима.

Рамиза Дураковића оптужницa терети да је, у својству команданта 43. бригаде такозване Армије БиХ, знао за почињене злочине, а није предузео неопходне и разумне мјере да казни починиоце, након што су припадници бригаде 14. фебруара 1993. напали положаје Војске Републике Српске на локалитету Писаница и село Шапићи, у којем није било војних циљева.

Према наводима оптужнице, у Шапићима је убијен један и рањена су два цивила српске националности, те запаљене двије куће.

Свједок Дерво Харбиња рекао је да цијени оптуженог који је био командант 43. бригаде у Горажду.

На питање о акцији 14. фебруара 1993. године на подручју Чајнича, он је рекао да је наредбу за напад издао командант Источнобосанске оперативне групе Ферид Буљубашић и да је било планирано да у њој учествује више бригада.

Он је навео да су припадници такозване Армије БиХ активирали мину и да је дошло до размјене ватре, те су обустављена сва дејства. То је, како је навео, сазнао од једног од команданата, а чуло се и преко средстава везе.

"Извршена је детаљна анализа да на један тако бизаран начин пропадне тако важна акција", рекао је Харбиња, који је у то вријеме био задужен за морал у Источнобосанској оперативној групи.

Њему је предочен Дураковићев извјештај у којем се наводи да је акција обустављена. Навео је да је био у комисији за размјену и да су послије акције сачињени спискови заробљених, те омогућен приступ Црвеног крста.

Свједок је рекао да је доведена и једна рањена дјевојчица која је оперисана у Горажду.

Одговарајући на питања браниоца Дениса Ајкића рекао је да тај дан није директно учествовао у борбеним дејствима. Он је потврдио да је војни старјешина дужан да поднесе извјештај команданту, али су пропусти могући због сложене ситуације.

Тужилац Џевад Муратбеговић прочитао је исказ премилог свједока Екрема Букве који је испричао да је као припадник 43. бригаде учествовао у акцији чији је циљ био, како је навео, ослобођење Чајнича.

Он је рекао да им се прије поласка обратио Дураковић и рекао им да донесу храну и оружје ако их нађу, као и заробљенике, а да цивиле не дирају, осим ако им не сметају у обављању борбених задатака.

Буква је навео да су ноћу ишли кроз шуму и да су стигли до мјеста са којег је видио кућу и артиљерију. Он је додао да им је речено да се повуку и видио је како гори једна кућа, од три које је том приликом видио.

"Видио сам команданта Дураковића кад смо се повлачили", рекао је свједок у истрази.

Он је додао да је чуо да су заробљени три војника, те једна жена и дијете.

Суђење би требало да буде настављено 30. децембра.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >