Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједоци: Чланове породица нисмо видјели након напуштања Санског Моста Штампај Пошаљи
Уторак, 24 децембар 2024
САРАЈЕВО, 23. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења Атифу Дудаковићу и другима оптуженим за злочине над Србима у више крајишких општина, Тужилаштво БиХ прочитало је исказе преминулих свједока који су навели да су чланови њихових породица у октобру 1995. године остали у Санском Мосту и да их више никад нису видјели, а касније су ексхумирани њихови посмртни остаци.

Свједок Јела Јојић у истрази је испричала да је 10. октобра 1995. године са дјецом и сестром напустила своју кућу у Хусиновцима.

Она је додала да није било могуће да прођу кроз Сански Мост како би повели родитеље. Мајку је послије два дана видјела у Приједору, док је отац Јово, који је био 1914. годиште и слабије покретан, остао.

"Комшија је хтио да изнесе мог оца Јову, али он није желио и остао је у стану у Санском Мосту", навела је Јојићева, преноси Бирн.

Она је додала да су послије на гробљу Шушњар ексхумирани посмртни остаци њеног оца и да је љекар рекао да на лобањи има рану од ватреног оружја.

Тужилац Ведрана Мијовић прочитала је исказ преминулог свједока Драге Петровића који је навео да је у насељу Здена у Санском Мосту живио са супругом Цвијетом до 10. октобра 1995. године, када је било снажно гранатирање и када се појавио један капетан.

"Каже `деда купи ствари и бјежи, готово је све`", присјетио се Петровић.

Рекао је да његова супруга није хтјела да иде, а да је он отишао са унуком аутобусом.

"Остала је код наше куће и од тада сам изгубио сваки контакт с њом", навео је свједок у истрази.

Он је испричао да је послије од комшинице Кате Бегић чуо да је његову супругу крила у својој кући.

Како је рекао, чуо је и да су дошли војници који су силовали и убили његову супругу, чији су посмртни остаци ексхумирани.

Искази преминулих свједока су читани јер свједок чије је саслушање било најављено није могао доћи.

Одбранама је остављено да на наредном рочишту дају коментаре на исказе.

За злочине на подручју Босанског Петровца, Кључа, Босанске Крупе и Санског Моста, укључујући убиства више од 300 лица, прогон и уништавање вјерских објеката, суди се бившем команданту и припадницима Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу, Санелу Шабићу, Ибрахиму Шиљдедићу, Сафету Салихагићу, Адису Зјакићу, Реџепу Злојићу, Самиру Солаковићу, Фатмиру Муратовићу, Мухарему Алешевићу, Хусеину Балагићу, Едину Домазету, Ејубу Кожењићу, Ибрахиму Надаревићу и Саиду Мујићу.

На овом рочишту поступак је раздвојен у односу на Хусеина Балагића, Едина Домазета и Ејуба Коњежића који су, како су рекли њихови браниоци, упали у саобраћајну гужву код Травника.

Предсједавајућа Вијећу Жељка Маренић рекла је да се раздваја поступак против тројице оптужених како рочиште не би било одгођено, јер су други оптужени дошли.

Маренићева је навела да ће поступак, вјероватно, бити поново спојен у наставку суђења заказаном за 13. јануар.








AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >