Свједок: Извлачење мртве дјеце, жена и мушкараца из Јошанице |
Четвртак, 19 децембар 2024 | |
САРАЈЕВО, 17. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Свједок Тужилаштва БиХ Раденко Обреновић изјавио је на суђењу за злочине над Србима на подручју Фоче, да су се на једном мјесту нашла тијела 20 до 30 убијених комшија, жена, дјеце, мушкараца, у нападу на села на подручју Јошанице, те да су их извлачили.
Обреновић је рекао да је био припадник Петог батаљона Фочанске бригаде, чија је команда била на брду Прељућа, те да је 18. децембра 1992. дошао кући у село Вашадићи како би прославили славу, као и да да је сутрадан ујутро пробудио отац говорећи му да је нападнута Прељућа.
"Узео сам пушку, изашао. Ово није напад на Прељућу, ово је напад на нас, пуцали су у нашем правцу", рекао је Обреновић, додавши да је један старији човјек био рањен, као и да су двојица комшија пружала отпор с горње, а он и отац с доње стране.
Обреновић је рекао да је у селу било десетак цивила, да није било стража ни положаја, те да је уочио припаднике тзв. Армије БиХ.
"Видио сам људе који су прелазили из Бјелица према потоку... Пуцали су у правцу села", присјетио се он, те додао да су им се придружила још двојица комшија, а да је на крају у помоћ стигао камион с припадницима Војске Републике Српске /ВРС/, те су успјели потиснути припаднике тзв. Армије БиХ.
Према његовим ријечима, с једног узвишења видјеле су се како горе куће у више села, а у Бјелицама је наишао на угљенисано тијело, преноси Бирн.
"Испоставило се да је то Никола Стојановић, човјек од неких 70 до 80 година", рекао је Обреновић.
Испричао је на којим су локацијама налазили мртве мјештане, а на једном мјесту код потока испод Хоџића је било 20 до 30 убијених жена, дјеце и мушкараца, чија су тијела извлачили.
Како је истакао, примијетио је прострелне и ране од ножа, док су некима недостајали дијелови тијела.
Обреновић је рекао да је послије рата чуо да је у нападу учествовала “вишеградска јединица којом је командовао Сејдић".
Обреновић је браниоцу Нермину Мулалићу потврдио да су припадници војске с оружјем долазили кућама у јошаничка села, те дода да је са неколико комшија пуцао када су нападнути, али је инсистирао да су се бранили.
"Они су дошли на мој кућни праг, на моју крсну славу и напали ме", рекао је Обреновић и негирао да су у Вашадићима држали страже и да је у Гапићима била команда, наводећи да је ту била војна кухиња.
Свједок Миланка Ђоковић рекла је да је живјела у Горажду и да је мајку Миљу и сестру Милеву Јегдић посљедњи пут посјетила у мају у Гапићима.
Она је навела да је избјегла у Србију, гдје је чула за напад на Јошаницу.
Испричала је да је послије три мјесеца успјела да дође на подручје Фоче и да је разговарала са неким рођацима, као и да је Рада Благојевић била код њених уочи напада и да је рањена.
"Оне нису успјеле побјећи, нађени су пред кућом угљенисани", рекла је Ђоковићева.
За злочине почињене на подручју Фоче, Вишеграда и Чајнича од августа 1992. до фебруара 1993. године оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмед Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић, Адем Фехрић, Мустафа Пољо, Енвер Кустура, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало, некадашњи команданти и припадници такозване Армије БиХ.
Суђење се наставља 21. јануара 2025. године.
|
< Претходни | Следећи > |
---|