Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Свједок сматра да је Млаћо био одговоран за све у Бугојну
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок сматра да је Млаћо био одговоран за све у Бугојну Штампај Пошаљи
Среда, 18 децембар 2024
САРАЈЕВО, 17. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења Џеваду Млаћи и Селми Цикотићу за ратне злочине почињене у Бугојну свједок Тужилаштва БиХ фратар Јосип Љубос рекао је да је Млаћо био главни преговарач на састанцима тзв. Армије БиХ и Хрватског вијећа обране /ХВО/, те да га сматра одговорним за све добро и лоше што се дешавало у овом граду током рата.

Љубос је рекао да је тема на овим састанцима, којим су присуствовали и представници Исламске заједнице, била да не дође до рата између Хрвата и муслимана, а да је Млаћо био главни преговарач.

"Он /Млаћо/ је рекао како је рат између Хрвата и муслимана почео у Прозору и на још другим мјестима, те што би ми били изузетак", рекао је Љубос, наводећи да се Млаћо противио штембиљу Херцег-Босне.

Према његовим ријечима, рат у Бугојну почео је једне суботе и завршио за десет дана, побједом тзв. Армије БиХ, када је ХВО протјеран, а ратни заробљеници и цивили били по бројним затворима, преноси "Бирн".

Љубос је рекао да су он и адвокат Стјепан Вукадин добили задатак да направе списак Хрвата за преговоре, након чега су дошли у зграду Општине код Млаће на преговоре с посматрачима.

"Знаш ли ти мене, знаш ли ти ко сам ја? Ја сам овдје главна власт, ја сам овдје држава! Нема овдје више Херцег-Босне!", испричао је свједок шта је рекао Млаћо посматрачима на састанку.

Љубос је навео да је Јосип Шкаро, пријератни фудбалер "Искре" био премлаћен у згради Гимназије, те да га је његова сестра контактирала у вези са спасавањем овог фудбалера, као и да је од Војне полиције добио информацију да "треба питати Млаћу".

Љубос је испричао да је затвореник Миховил Струјић, надимка Мићо, био затворен у подруму салона намјештаја, те да га је позвао и тражио да дође до привредника Хусеина Смајића, вјерујући да га може спасити јер је добар с Млаћом, али да није успио, те да је он послије убијен.

Он је навео да је постојао Млаћин списак за ликвидацију екстремног дијела ХВО-а, као и да је тако и било, те да је за тај списак сазнао када је пронађен Млаћин дневник.

Златко Брнац је испричао да је био припадник Трећег батаљона ХВО-а, те да су се цивили и војска повукли 27. јула у хотел "Калин".

Он је рекао да је одведен у салон намјештаја, затим основну школу, па на стадион "Искре", одакле је вођен на копање земуница на линијама према ХВО-у и Војсци Републике Српске.

"Дође војник, одведе нас пет, 10, 15... Сјећам се, била је зима, пола метра снијега пало. Спавали смо у неким шаторима, није се могло ни сјести", рекао је Брнац и додао да су падале гранате, те да је добио шећер.

Он је на питање тужиоца испричао како је Пеца Ковачевић одведен са стадиона, а Мића Дилбер из школе, наводећи да се нису вратили.

Некадашњег предсједника ратног предсједништва Бугојно Џевада Млаћу оптужница терети да је наредио убиства заробљеника хрватске националности, а бившег команданта Оперативне групе Запад такозавне Армије БиХ Селму Цикотића да није спријечио подређене припаднике такозване Армије БиХ да почине кривична дјела, као и да је пропустио да предузме мјере због мучења и убистава ратних заробљеника.

Енес Ханџић раније је осуђен на осам година затвора за злочине у Бугојну.

Суђење ће бити настављено 24. децембра.



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >