Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Фоча, Јошаница - свједочења о страдању српских цивила Штампај Пошаљи
Уторак, 10 децембар 2024
СРНА | 10. 12. 2024. 

Свједок Тужилаштва БиХ Љубан Вишњић изјавио је на суђењу за злочине над Србима на подручју Фоче да су у Хоџићима у Јошаници страдали чланови његове уже породице, а куће попаљене.

Вишњић, некадашњи угоститељ у војсци Југословенске народне армије /ЈНА/, рекао је да је у тренутку напада на Јошаницу 19. и 20. децембра, био у Србији јер је отишао по плату, а да је о страдањима сазнао путем медија.

Он је навео да су тада погинули његова мајка, отац, двојица браће, снаха и двоје дјеце.

Вишњић је додао да су тада погинули и чланови шире породице, међу њима и Стојка Вишњић, те да је у Хоџићима страдало 18 становника, преноси Бирн.

Он је испричао да су тијела три женске особе пронађена у шуми у близини села, а на два тијела је било видљиво да им је пуцано у леђа, која су након доласка деминера превезена у најближу болницу, а потом сахрањена.

На питање тужиоца Владимира Симовића шта је са кућама и објектима његовог оца, свједок је рекао да је све попаљено, те да је у Хоџићима било шест кућа.

Он је испричао да је о томе ко је извршио напад сазнао у трамвају у Сарајеву, јер је након рата радио у Рајловцу.

Тада му је, прича свједок, ревизор узео исказницу и након што је видио одакле је, рекао да је чуо за страдања у Јошаници и да је ту "акцију предводио Сејдић неки".

Нермину Мулалићу, браниоцу Ферида Буљубашића је потврдио да су његова браћа била у Војсци Републике Српске, те да су били на линији.

Јесенка Решидовић, бранилац Ахмета Сејдића питала је да ли је Гоја Вишњић радила у војној кухињи у селу Гапићи, а свједок је потврдио да јесте.

За злочине почињене на подручју Фоче, Вишеграда и Чајнича од августа 1992. до фебруара 1993. године оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмед Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић, Адем Фехрић, Мустафа Пољо, Енвер Кустура, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало, некадашњи команданти и припадници такозване Армије БиХ.

Славица Стојановић испричала је да је у Брајковићима живјела с родитељима, стрицом, стрином и њиховим дјететом, те да је у мају или јуну 1992. године отишла код сестре у Устиколину.

Она је рекла да је 18. децембра посљедњи пут видјела мајку која их је посјетила у Устиколини, а затим отишла у Јошаницу, те да је сазнања о дешавањима у Јошаници и Брајковићима добила од Младена Кулића.

"Сљедеће јутро кренула сам у продавницу и рекли су да је нападнута Јошаница, Брајковићи, да све гори", додала је Стојановићева.

Она је испричала да су тада погинули њена мајка, отац, стриц и његова жена и њихов син Јовица. Она је додала да је тада било 56 жртава и да је добила сазнања од Кулића да је њен отац погођен у главу, а мајка у стомак.

Свједок је додала да су тијела пребачена у мртвачницу у Фочи и да су сахрањена, а да су кућа од оца и штала изгорјеле, те да је у Брајковићима било пет кућа. Она је рекла да никада није сазнала ко је извршио напад.

Суђење би требало да буде настављено 17. децембра.







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >