Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Суђење Ћамилу Рамићу: Свједок одбране промијенила ранији исказ
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Ћамилу Рамићу: Свједок одбране промијенила ранији исказ Штампај Пошаљи
Понедељак, 02 децембар 2024
02.12.2024 | Срна | БИРН | Глас Српске

Свједок одбране Елма Шљиво данас на суђењу оптуженима за злочине почињене над Србима на подручју Рогатице и Горажда 1995. године пред Судом БиХ измијенила ранији исказ да је оптужени Хизмо Селимовић испитивао заробљенике.

Шљиво је испричала да је од формирања Источнобосанске оперативне групе била војно ангажована као референт персоналних послова при војној полицији, као и да је обављала дактилографске послове приликом узимања изјава ратних заробљеника српске националности, пренос Бирн.

Оне је објаснила да су њихове канцеларије биле у приземљу зграде Завода за обезбјеђење имовине и лица, те да би приликом испитивања у просторији били она, затвореник и истражилац.

Функцију истражиоца вршили су, како је рекла, Мухамед Зорлак, Хасан Фејзић, Химзо Селимовић, те Неџиб Башић.

Она је навела да су Башићеве и Фејзићеве просторије биле једна до друге, те да се није десило да током Бешићевог испитивања из друге просторије чује галаму.

Свједок је рекла да је присуствовала испитивањима Башића, Фејзића, Зорлака, а да је Химзо Селимовић више био ту као руководни кадар, него за испитивање.

Тужилац Маријана Чобовић указала је на ранији исказ у којем је свједок рекла да се сјећа да је Химзо Селимовић испитивао заробљенике.

Одбрани је потврдила да је Селимовић био у војном руководству, али да се не може сјетити периода када је то било.

Шљиво је тврдила да није видјела да оптужени Рамиз Мићивода доводи затворенике.

За злочине почињене од 1992. до 1994. над заробљеницима на подручју Горажда и Вишеграда оптужени су Ћамил Рамић, те Химзо Селимовић и Рамиз Мићивода, а с њима се суди и Мехмеду Добрачи, коме су на терет стављени злочини над заробљеницима и цивилима почињени 1995. на подручју Рогатице и Горажда.

Селимовићева одбрана је предочила материјалне доказе, између осталог, рјешење које упућује на то да оптужени у периоду за који се терети није имао везе с војском, дијелове књиге који третирају догађаје за које се терети, те наредбу о неспровођењу истраге у којој се спомиње свједок према којем је, како је бранилац рекао, "пола оптужнице написано".

Тужилаштво је приговорило на све доказе, осим рјешења које указује да Селимовић није имао везе с војском.

Суђење ће бити настављено 16. децембра.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >