Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Чајниче: Свједоци видјели запаљене куће - суђење Рамизу Дураковићу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Чајниче: Свједоци видјели запаљене куће - суђење Рамизу Дураковићу Штампај Пошаљи
Четвртак, 28 новембар 2024
28.11.2024 | Срна | Глас Српске
  
У наставку суђења некадашњем припаднику такозване Армије БиХ Рамизу Дураковићу, оптуженом за злочине над Србима на подручју Чајнича, свједоци Тужилаштва испричали су да су видјели запаљене куће приликом напада на село Шапиће.

Свједок Војо Пјевић испричао је да није био војно ангажован када је из Сарајева дошао у Чајниче.

Он је посвједочио да је приликом напада такозване Армије БиХ у фебруару 1993. године на Чајниче кренуо према Шапићима, у којима је горјела кућа, која је удаљена око 200 метара од куће његове мајке.

Према његовим ријечима, то је видио из села Трпиња, у којем је затекао Чеду Поповића те Брану и Његоша Машића, те да су заједно кренули ка Шапићима.

Пјевић је рекао да су неки од њих били наоружани, али да нису имали наредбу да иду ка Шапићима, те да нико међу њима није командовао кретањем.

Он је нагласио да је код Шапића затекао мајку и брата, који су кренули бјежати према граници са Црном Гором, јер су им у кући припадници такозване Армије БиХ, преноси Бирн.

Свједок је изјавио да је приликом паљбе у Шапићима, у којој су учествовале обје стране, рањен Рајко Пјевић, који је био у цивилу и који није био војно ангажован.

Потом се, како је навео, запутио према Ковачевићима, гдје је затекао становнике Шапића и сазнао да је Даринка Пјевић погинула.

"Била је у штали, музла краве. Чим је преко врата, метак у чело", присјетио је Пјевић.

На питање тужиоца Џевада Мурадбеговића, свједок је рекао да се у селу Трпиње и на локалитету Писанице налазе објекти Војске Републике Српске.

На питање одбране, он је рекао да није видио ко је и на који начин запалио Рајкову кућу.

Одбрани је рекао да је у Трпињу затекао припаднике Војске Републике Српске, те да је заједно с њима кренуо у Шапиће.

У унакрсном испитивању свједок је испричао да није видио тијело Даринке Пјевић, те да приликом обостране паљбе није препознао никог од припадника такозване Армије БиХ.

Данас је, као свједок Тужилаштва БиХ, исказ дао и Бранко Машић који је посвједочио да је био војно ангажован у Чајничкој бригади у селу Писаница.

Испричао је да је у фебруару 1993. године био у кући када је чуо пуцање, те да је кренуо на положај према Писаници, одакле је послан по муницију и да је тада видио да горе куће Милоша и Рајка Пјевића.

Машић је изјавио да је кренуо с двојицом мушкараца према Шапићима, да помогне нејачи и навео да су били наоружани, али да нису ишли по наредби.

Он је посвједочио да је потом заробљен те да је био у Горажду пет мјесеци.

"По повратку у Шапиће чуо сам да су Даринка Пјевић и Рајко Пјевић погинули", рекао је Mашић.

Одбрана није имала питања за овог свједока.

Тужилаштво БиХ је на данашњем рочишту уложило и копију записника о саслушању свједока Воје Пјевића.

Рамиз Дураковић се оптужницом терети да је, у својству команданта 43. бригаде такозване Армије БиХ, знао за почињене злочине, а није предузео неопходне и разумне мјере да казни починиоце, након што су припадници бригаде 14. фебруара 1993. напали положаје Војске Републике Српске на локалитету Писаница и село Шапићи, у којем није било војних циљева.

Према наводима оптужнице, у Шапићима је убијен један, а рањена два цивила српске националности те запаљене двије куће.

Суђење ће бити настављено 5. децембра.








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >