Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Дураковићу: Свједок Тужилаштва БиХ видио како у нападу на село Шапиће горе куће Штампај Пошаљи
Четвртак, 14 новембар 2024
14/11/2024 |  РТРС | Аутор: СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Његош Машић испричао је у наставку суђења Рамизу Дураковићу за злочине над Србима на подручју Чајнича да је у нападу такозване Армије БиХ на село Шапиће видио како гори кућа Рајка Пјевића од којег је чуо да је погинула његова сестра Даринка док је излазила из штале.

- Касније смо сазнали да је метак погодио у чело и да је на мјесту остала мртва - рекао је Машић.

Он је испричао да је био припадник Војске Републике Српске када се 14. фебруара 1993. године десио напад на Шапиће и да је на линију у Трпињској коси отишао након што је чуо пуцњаву.

Навео је да су размијенили ватру с припадницима такозване Армије БиХ и да је Пјевића погодио гелер у главу. Потом су се повукли ка селима у Црној Гори, гдје су се сусрели с мјештанима Шапића који су побјегли, преноси Бирн.

Машић је рекао да је ту срео Загорку Пјевић, која им је рекла да је погођена у прслук док је бјежала, али да није рањена.

Посвједочио је и да је заробљен у потоку у близини Шапића с још једним војником, те одведен у Горажде.

Свједок Сања Ивановић испричала је да је њена тетка Даринка Пјевић убијена у Шапићима 14. фебруара 1993. године

- Тај дан је био Свети Трифун. Нама су сутрадан јавили да је погинула кад је излазила из штале - рекла је Ивановићева.

Она је посвједочила да су остали рођаци које је имала у Шапићима побјегли, као и да је видјела како је изгорјела Даринкина кућа када је послије рата ишла у Шапиће на гробље.

Ратомир Савић испричао је да је радио у Општинском штабу Чајниче на пословима мобилизације и да није имао сазнања о томе да је у Шапићима било војних објеката или припадника Војске Републике Српске.

Касније је, каже, сазнао да је било изгинулих, да је погинула Даринка Пјевић, као и да је нешто запаљено нешто, али да није видио јер је био у Чајничу.

Оптужница терети Рамиза Дураковића да је као командант 43. бригаде такозване Армије БиХ знао за почињене злочине, а није предузео неопходне мјере да казни починиоце након што су 14. фебруара 1993. године напали положаје Војске Републике Српске на локалитету Писаница и село Шапићи, у којем није било војних циљева.

Суђење би требало да буде настављено 28. новембра.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >