Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Јошаница (Фоча), Вишеград,Чајниче arrow Суђење Дураковићу: Свједок Тужилаштва БиХ видио како у нападу на село Шапиће горе куће
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Дураковићу: Свједок Тужилаштва БиХ видио како у нападу на село Шапиће горе куће Штампај Пошаљи
Четвртак, 14 новембар 2024
14/11/2024 |  РТРС | Аутор: СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Његош Машић испричао је у наставку суђења Рамизу Дураковићу за злочине над Србима на подручју Чајнича да је у нападу такозване Армије БиХ на село Шапиће видио како гори кућа Рајка Пјевића од којег је чуо да је погинула његова сестра Даринка док је излазила из штале.

- Касније смо сазнали да је метак погодио у чело и да је на мјесту остала мртва - рекао је Машић.

Он је испричао да је био припадник Војске Републике Српске када се 14. фебруара 1993. године десио напад на Шапиће и да је на линију у Трпињској коси отишао након што је чуо пуцњаву.

Навео је да су размијенили ватру с припадницима такозване Армије БиХ и да је Пјевића погодио гелер у главу. Потом су се повукли ка селима у Црној Гори, гдје су се сусрели с мјештанима Шапића који су побјегли, преноси Бирн.

Машић је рекао да је ту срео Загорку Пјевић, која им је рекла да је погођена у прслук док је бјежала, али да није рањена.

Посвједочио је и да је заробљен у потоку у близини Шапића с још једним војником, те одведен у Горажде.

Свједок Сања Ивановић испричала је да је њена тетка Даринка Пјевић убијена у Шапићима 14. фебруара 1993. године

- Тај дан је био Свети Трифун. Нама су сутрадан јавили да је погинула кад је излазила из штале - рекла је Ивановићева.

Она је посвједочила да су остали рођаци које је имала у Шапићима побјегли, као и да је видјела како је изгорјела Даринкина кућа када је послије рата ишла у Шапиће на гробље.

Ратомир Савић испричао је да је радио у Општинском штабу Чајниче на пословима мобилизације и да није имао сазнања о томе да је у Шапићима било војних објеката или припадника Војске Републике Српске.

Касније је, каже, сазнао да је било изгинулих, да је погинула Даринка Пјевић, као и да је нешто запаљено нешто, али да није видио јер је био у Чајничу.

Оптужница терети Рамиза Дураковића да је као командант 43. бригаде такозване Армије БиХ знао за почињене злочине, а није предузео неопходне мјере да казни починиоце након што су 14. фебруара 1993. године напали положаје Војске Републике Српске на локалитету Писаница и село Шапићи, у којем није било војних циљева.

Суђење би требало да буде настављено 28. новембра.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >