Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Ејуп Ганић (Добровољачка) arrow Почело суђење Кериму Лучаревићу за злочин у Добровољачкој
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Почело суђење Кериму Лучаревићу за злочин у Добровољачкој Штампај Пошаљи
Четвртак, 14 новембар 2024
13.11.2024 | СРНА 

Пред Судом БиХ данас је почело суђење Кериму Лучаревићу, оптуженом за злочин у сарајевској Добровољачкој улици у мају 1992. године над војницима и цивилима током напада на колону ЈНА.

Оптужница, коју је прочитао тужилац Младен Вукојичић, Лучаревића терети да као командант Војне полиције штаба Територијалне одбране такозване републике БиХ, није предузео нужне и разумне радње да казни извршиоце убистава и рањавања војника и цивила током напада на колону војника и цивила ЈНА 3. маја 1992. у Добровољачкој улици.

Оптужница га терети и да није предузео ништа како би спријечио физичко и психичко злостављање заробљених припадника ЈНА, као и да казни извршиоце, иако је знао за почињена кривична дјела.

У двије тачке оптужнице наведено је да је током напада припадника Територијалне одбране на колону цивила и војника ЈНА убијено осам особа, међу којима су била војна лица и припадници санитетске службе, као и да је рањено 19 особа из ове колоне.

Преостали учесници у колони су разоружани, заробљени, те физички и психички злостављани.

У оптужници се наводи да су заробљени спроведени до зграде ФИС-а, гдје су психички и физички злостављани, као и да се исто дешавало током њиховог испитивања у згради Предсједништва и боравка у притвору на петом спрату Централног затвора у Сарајеву.

Оптужени Лучаревић, који је због здравственог стања био у пратњи медицинског особља, у судници је рекао да је разумио оптужницу.

"Али мислим да се ово у значајној мјери није дешавало овако", додао је оптужени.

Тужилац је у уводној ријечи рекао да ће извести доказе да је колона из Добровољачке била нелегитимна војна мета, као и доказе о постојању међународног оружаног сукоба у БиХ и Сарајеву у вријеме напада на колону, те о тадашњем статусу оптуженог.

Посебно је појаснио да ће доказивати да је постојао споразум о кретању колоне, као и да се није кретала у борбеном, него у маршевском поретку.

Вукојичић је навео да ће извести доказе да се у колони налазио велики број цивила, као и један број санитетског особља који је имао јасна обиљежја медицинских радника.

Он је рекао да ће неки од исказа свједока бити усмјерени и на доказивање да су сви страдали из колоне убијени у тренутку када нису имали наоружање и када су лежали на земљи.

Вукојичић је додао и да ће доказивати да је Лучаревић имао сазнања о чињењима кривичних дјела кроз јасан ланац извјештавања, да није ништа предузео у вези са сазнањима, да је имао ефективну контролу над Војном полицијом, те да су у то вријеме постојали адекватни органи за процесуирање починиоца.

Тужилаштво БиХ је за злочине у Добровољачкој улици раније оптужило Ејупа Ганића и још девет особа против којих је судски поступак у току.

Термин наставка суђења у случају против Лучаревића биће накнадно одређен.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >