Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Јошаница: Након напада пронађено више од 20 тијела убијених Срба Штампај Пошаљи
Среда, 13 новембар 2024
САРАЈЕВО, 12. НОВЕМБРА /СРНА/ - Свједок Тужилаштва БиХ Срето Стевановић изјавио је на суђењу за злочине над Србима на подручју Фоче да је након напада на Јошаницу 19. децембра 1992. године наилазио на тијела убијених мјештана заселака Шкобаљи, Хоџићи, Баждари и Брајковићи, а да је његов отац испод Вилине пронашао више од 20 тијела убијених Срба.

Стевановић је рекао да је живио у Фочи и да је 19. децембра чуо за напад на Јошаницу, гдје су му живјеле двије бабе и друга родбина.

"Пронијела се вијест да гори Јошаница. Спремили смо се да притекнемо у помоћ", навео је Стевановић који је кренуо са неколико сабораца", преноси Бирн.

Он је рекао да су на једном мјесту затекли Војну полицију која је ту одбила напад, али да неко вријеме нису могли даље због пуцњаве.

Када се смирило, испричао је овај свједок, ишли су до заселака Шкобаљи, Хоџићи, Баждари и Брајковићи, гдје су проналазили мртве мјештане.

Он је рекао да је његов отац сутрадан отишао до Јошанице и да су пронашли групу мртвих испод Вилине, међу којима су били његова ујна и родица.

"Хтјели су да бјеже, доље су дочекани. Ту је нађено више од 20 тијела", рекао је Стевановић, додајући да је од других чуо да су некима недостајали дијелови тијела.

Он је навео да нису била пронађена још три тијела чланова његове породице, али је послије неколико дана пао снијег, те су у априлу поново кренули у потрагу на ширем подручју, па су пронађени код Цероваче.

"Били су окренути лицем према земљи - Олга, баба Стојка, а мала Данка легла на њих као да их је загрлила", присјетио се свједок, додајући да је јакна бабе била изрешетана са леђа.

Свједок Зоран Крунић рекао је да је 18. децембра 1992. године довезао храну за војску и да је дошао кући у Богавиће у мјесној заједници Јошаница, те са родитељима планирао да сутрадан иде на славу код пријатеља у Фочу.

"Ујутро ме пробудила страшна пуцњава, изгоре све", рекао је свједок, додајући да је изашао и видио како се војници пребацују у шуму према његовој кући.

Он је навео рекао да је на њих у неколико наврата пуцано, те да су се нападачи у паузама пребацивали.

Крунић је рекао да су га дозивали по имену да се преда, те да је о томе и размишљао јер су у сусједним селима живјели његови школски другови.

Он је рекао да је одлучио да се повуче са оцем када је видио да им је запаљена кућа.

"Прешао сам са оцем преко ријеке и гледали смо како кућа гори, запалили су шталу, краве ричу…", присјетио се свједок.

Он је додао да су неки мјештани погинули у нападу.

Крунић је рекао да је био припадник Јошаничке чете и да је био задужен за снабдијевање војне кухиње која је била у засеоку Гапићи.

Он је навео да је више људи радило у кухињи у смјенама, а ноћу би држали страже.

Крунић је браниоцу Нермину Мулалићу потврдио да је храну војним возилом из Фоче возио у Гапиће, а одатле војницима на линију.

Он је потврдио да су они који су радили у кухињи били у Војсци Републике Српске.

За злочине на подручју Фоче, као и Вишеграда и Чајнича од августа 1992. до фебруара 1993. године оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмед Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић, Адем Фехрић, Мустафа Пољо, Енвер Кустура, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало, некадашњи команданти и припадници такозване Армије БиХ.

Суђење ће бити настављено у уторак, 19. новембра.







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >