Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ускоро оптужница против Превљака за злочине над Србима у Храсници Штампај Пошаљи
Четвртак, 07 новембар 2024
07/11/2024 | РТРС | СРНА

Тужилаштво БиХ ће врло брзо подићи оптужнцу против генерала такозване Армије БиХ Фикрета Превљака због злочина над Србима на подручју Храснице, сазнаје Срна из извора блиских правосудним институцијама БиХ.

Тужилаштво БиХ је након испитивања упутило Суду БиХ приједлог за одређивање мјера забране бившем генералу такозване Армије БиХ Фикрету Превљаку, осумњиченом за ратне злочине над српским цивилима.

Мјере забране, између осталог, укључују одузимање докумената, забрану путовања, као и забрану контактирања са свједоцима и осумњиченима у предмету, те мјеру јављања три пута седмично надлежној полицијској управи, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Превљак је под истрагом због кривичног дјела ратни злочин над цивилним становништвом, почињеног над више десетина жртава српске националности на подручју сарајевских насеља Храсница, Бутмир и Соколовић колонија од 1992. до 1995. године, укључујући убиства, незаконита затварања, одвођење на присилни рад и друге облике нечовјечног поступања.

Бивши генерал такозване Армије БиХ Фикрет Превљак, осумњичен за ратне злочине, испитан је данас у Тужилаштву БиХ и пуштен на слободу, рекла је Срни Превљаков адвокат Нина Карачић.

Превљак, бивши командант храсничке Четврте моторизоване бригаде такозване Армије БиХ, ухапшен је у уторак, 5. новембра, на аеродрому у Сарајеву након доласка из Турске.

Превљак је, као бивши командант Четврте витешке моторизоване бригаде тзв. Армије Републике БиХ, командовао подручјем Храснице у периоду од 1992. до 1994. године. Тада су у Храсници постојала два војна логора у којем су држани сви они који су осумњичени за издају, избјегавање мобилизације, али и војно способни мјештани српске националности.

Федерални медији писали су раније да је Превљак, када је сазнао да се против њега припрема оптужница, распродао имовину у БиХ и отишао у Истанбул, гдје је, наводи се, био комшија Сакиба Махмуљина, такође одбјеглог команданта тзв. Армије БиХ који је осуђен на осам година робије за злочине над Србима.

Према писању федералних медија, против Превљака се спроводи истрага због сумње да је починио ратне злочине над Србима у Храсници, али и за злочине над Србима у сарајевском логору Силос. Представници удружења логораша Српске кажу да су у Храсници, у општини Илиџа, почињени најтежи злочини на подручју Сарајева у последњем рату.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >