Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Свједок о нападу на колону ЈНА и премлаћивању заробљеника
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок о нападу на колону ЈНА и премлаћивању заробљеника Штампај Пошаљи
Среда, 30 октобар 2024
30.10.2024 | СРНА

На суђењу у Суду БиХ Ејупу Ганићу и другим за злочине над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Богољуб Пелемиш говорио је о нападу на колону ЈНА и премлаћивању заробљеника у згради ФИС-а након предаје.

Пелемиш је додао да је након заробљавања одведен у пратњи Зелених беретки у зграду ФИС-а гдје је малтретиран са другим заробљеницима и да је размијењен и посљедњој групи 18. маја.

“Тортура, туча свиме, аутоматском пушком", присјетио се он.

Пелемиш је рекао да је током 1992. године распоређен као командир вода у касарни "Виктор Бубањ". У априлу је свједок, како је навео, радио и на дужностима извлачења касарни према дозволама Министарства унутрашњих послова БиХ.

Он је испричао о догађају извлачења касарне "Маршала Тита" када је на Отоци испред касарне био покушај спречавања проласка, због чега је он из револта и страха запријетио да ће испалити зољу на зграду ако их не пусте, преноси Бирн.

Лејла Човић, бранилац Ејупа Ганића уложила је видео-снимак овог догађаја због кредибилитета свједока.

Њеном излагању придружио се и Нермин Мулалић, бранилац Хасана Ефендића, који је рекао да је у згради према којој су пријетили да ће испалити зољу живјело цивилно становништво.

На питање тужиоца Младена Вукојичића о догађају 3. маја у Добровољачкој, Пелемиш је рекао да је стигло наређење да ће касарна бити обезбијеђена за излазак на подручје Лукавице и да су се водили тим договором.

"Слушамо, говори Ганић лично Алији Изетбеговићу, преговара у Лукавици, с тим ријечима `Предсједниче све ће бити у реду, не секирајте се`", рекао је Пелемиш.

На неколико питања Човићеве зашто у ранијим исказима никада није споменуо Ганића, свједок је говорио да зна шта је чуо и да је говорио.

"С обзиром да видимо реакције тужиоца и свједока и да нема приговора, можемо закључити да свједок раније није споменуо Ганића", рекао је предсједавајући Судског вијећа Дарко Самарџић.

Пелемиш је објаснио да су стигла празна возила из Лукавице како би спаковали архиву у команди, а да је у међувремену у пратњи УНПРОФОР-а стигао Изетбеговић са кћерком на преговоре. Пелемиш је додао да је након сат времена формирана колона са возилима, посадом и архивом и кренула ка Лукавици, те да су на крају, иза његовог "гусјеничара", била возила УНПРОФОР-а.

Око Принциповог моста долази до груписања `Зелених беретки` и такозвана Армије БиХ...Након 15 метара од тога колона је стала, не знам о чему се ради. Након 15 минута "Зелене беретке" извршиле су напад преко тог парка, рекао је он.

Он је додао да је видио да "Зелене беретке" и такозвана Армија БиХ разоружавају војнике ЈНА испред њега и убијају ненаоружане, након чега је он наредио својој посади да се преда.

"Рекао сам им - `Момци готово је, изађите из возила`. Оставили смо пушке у возилу, изашли смо и легли на траву са рукама на потиљку", рекао је свједок, објашањавајући да је послије заробљавања одведен у зграду ФИС-а гдје је малтретиран.

Он је рекао да су "Зелене беретке" рукама дале знак УНПРОФОР-у да се удаљи од колоне прије него су се они предали.

За напад на колону, убиства, рањавање и злостављање припадника ЈНА и цивила, оптужени су Ејуп Ганић, Заим Бацковић, Хамид Бахто, Хасан Ефендић, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић и Махир Жишко, који су обављали високе политичке, војне и полицијске дужности.

Суђење би требало да буде настављено 11. децембра.






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >