Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједоци тужилаштва потврдили да су им сродници убиени у Црнетићима Штампај Пошаљи
Среда, 30 октобар 2024
29.10.2024 | СРНА

На суђењу за злочине на подручју Фоче, као и Вишеграда и Чајнича свједок Тужилаштва БиХ Дарко Пљевалчић говорио је о нападу из децембра 1992. године када су његов отац, дјед и бака убијени у Црнетићима, а њихова тијела пронађена у близини куће.

Пљевалчић је посвједочио да је ишао у средњу школу и живио са породицом у селу Црнетићи у Горњој Јошаници. Он је навео да се са братом у јулу или августу 1992. године преселио у Фочу, а његов отац Драго, дјед Раде и бака Стана остали су код куће.

Он се сјетио да су се 19. децембра 1992. године у јутарњим часовима у Фочи зачуле сирене које су означавале узбуну, а убрзо се појавиле и информације да су нападнута села у Горњој Јошаници, у којима је било мртвих и рањених.
Он је додао да је његов стриц организовао родбину како би отишли до села, јер нису добијали информације о њиховим члановима породице.

Свједок је испричао да су у Црнетићима у близини куће пронашли тијела његовог оца, дједа и баку. Свједок је рекао да је од стрица и родбине сазнао да су тијела била измасакрирана, а главе изразбијане тупим предметима. Он је додао да је штала тада изгорјела, а дједова кућа је била знатно оштећена, преноси Бирн.

Пљевалчић је нагласио да његов отац и дјед нису били војно ангажовани, те је отац био кратковид и војно неспособан.

Он је додао да му није познато да се његов отац води у војним евиденцијама у којима је 8. априла 1992. године уписан у формацијској дужности као стријелац.

На додатни упит тужиоца Владимира Симовића, свједок је рекао да одговорно тврди да његов отац није био војни обвезник, као и да није био ангажован на војним вјежбама.

За злочине на подручју Фоче, као и Вишеграда и Чајнича од августа 1992. до фебруара 1993. године оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмед Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић, Адем Фехрић, Мустафа Пољо, Енвер Кустура, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало, некадашњи команданти и припадници такозване Армије БиХ.

Милијана Брђанин рекла је да је да је почетком 1992. године живјела и радила у Фочи, а повремено је ишла у Острмце, гдје су били њени родитељи, те да је од априла до децембра 1992. било повремених провокација и пуцњаве на села.

Према њеним ријечима, у Острмцима није било војних циљева, а мјештани су држали страже.

Она се присјетила да је 19. децембра чула да горе Црнетићи.

Одговарајући на питања тужиоца Симовића, Брђанинова је рекла да јој је познато да су изгорјеле куће Томе, Илије, Јове и Лазара Благојевића, као и помоћни објекти.

Суђење би требало да буде настављено 5. новембра.




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >