Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Живак: Логор у Челебићима - мјесто најстрашнијег мучења Срба
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Живак: Логор у Челебићима - мјесто најстрашнијег мучења Срба Штампај Пошаљи
Уторак, 29 октобар 2024
28.10.2024 | Српска памти | Јелена Дeшић
 
Према Живаковим ријечима, Слободана Бабића из села Бјеловчина код Коњица у логору су мучили на најстрашнији начин, пребили су га толико да је умирао 17 дана. Међу убијеним Србима у Челебићима био је и Шћепан Готовац, којег су муслимани убили и бацили међу живе логораше. Бати Куљанину је од батина глава била дупло већа

- Некадашњи логораш Жељко Живак из Коњица, који живи у Америци, рекао је Срни да је злогласни логор Челебићи био мјесто гдје је муслиманска војска за вријеме Одбрамбено-отаџинског рата на најсвирепији начин убијала Србе, који су скончавали у највећим мукама.

Живак, који је био један од свједока на суђењу бившем надзорнику логора Челебићи Кемалу Мрнџићу, који се годинама под лажним идентитетом крио у Америци, рекао је да га је Мрнџић тукао два пута у логору, његовом рођаку пребио је два ребра, а премлаћивао је и друге логороше.
Он је навео да је имао 27 година када је завршио у логорима и да је био у њих пет-шест петнаестак мјесеци, али да је увијек вјеровао да ће доћи слобода и да су га држали вјера у Бога и молитва.

"Највећи могући злочини дешавали су се у Челебићима. Слободана Бабића, који је био из села Бјеловчина код Коњица, у логору су мучили на најстрашнији начин. У логору су га толико пребили да је умирао 17 дана. Био је без свијести или, ако је био имало будан, то су били сати и дани јаука. Свако ребро у његовом тијелу било је пребијено, гурали су му цијев од пушке у уста, подерали грло и одсјекли му језик.

Бабић је био човјек са села, имао је радничке руке које су од тешких послова биле деформисане, па није могао да савије мали прст и прстењак. Када су га тукли, рукама је покушавао да им нешто објасни и подигао руку, што су муслимани сматрали као провокацију, јер су му три прста била исправљена, а два савијена због тешког рада. Онда су га пребили. Када су га убацили међу нас остале логораше, покушали смо да му дамо воде и мало хљеба, ако је ко имао, да му дамо да нешто поједе, али није издржао, умро је", присјетио се Живак.

Живак се присјетио и мучења Србина Бате Куљанина, којем је од батина глава била дупло већа, а лице потпуно модро и црно од удараца.

Међу убијеним Србима у Челебићима био је и Шћепан Готовац, којег су муслимани убили и бацили међу живе логораше. На челу овог убијеног Србина била је закуцана ексером српска застава, посвједочио је Живак.

"Изводили су једног по једног од нас логораша и тукли, само смо чули јауке и чекали ко је сљедећи. Увијек сам у себи вјеровао да ће доћи слобода и да ће све престати. Држала ме је вјера у Бога и молитва. Мој отац је био са мном у логору и доживио први срчани удар у Челебићима са 52 године. Сам Бог зна како је издржао и бринуо да ли ћу ја да преживим. Када су ме довели у логор имао сам 90 килограма, а када сам изашао 50", рекао је Живак.



Мрнџић крив по пет тачака

Живак је истакао да су прије десетак година сазнали да је Мрнџић негдје у Америци.

"Амерички истражиоци су, вјероватно, ушли у нашу причу, почели да га прате и тако се склапала наша прича око Мрнџића. Први сусрет нас логораша и америчких агената био је у порти нашег храма у Чикагу. Тада је изабрано седам свједока који ће бити укључени у процесуирање Мрнџића", навео је Живак.

Он је рекао да је Мрнџић крив по пет од седам тачака оптужнице и, према томе, по свакој тачки требало би да добије од пет до 10 година затвора. У јануару се, каже, очекује коначна пресуда.

Живак је додао да је Мрнџић пронађен прије годину и по дана, од када траје и судски процес, и налази се у Америци у кућном притвору под надзором полиције.



Постојање Српске је гарант да наша дјеца неће доживјети оно што сам ја доживио

Живак је истакао да је постојање Републике Српске гарант опстанка српског народа у БиХ који је кроз вијекове страдавао.

"Постојање Републике Српске је гарант да наша дјеца неће доживјети оно што сам ја доживио", поручио је Живак.

Живак је веома захвалан некадашњим логорашима Слободану и Велимиру Мркајићу, Мирку и Радовану Ђорђићу, Драгану Куљанину, те Рајку Драганићу што су као свједоци на суђењу против Мрнџића скупили храброст и рекли истину коју цијели свијет треба да чује о злогласном логору Челебићи. Он је напоменуо и да је Даринка Куљанин много помогла у истрази против Мрнџића.

Суд у Бостону прогласио је прошле седмице кривим Кемала Мрнџића, бившег надзорника логора Челебићи у којем су затворени и мучени српски цивили, за завјеру с циљем прикривања свог учешћа у злочинима током рата у БиХ и за давање лажних изјава ради добијања статуса избјеглице у САД, а након тога и америчког држављанства, саопштено је из америчког Министарства правде.

Мрнџић /52/ је осуђен због учествовања у шеми прикривања истине о његовом учествовању у малтретирању Срба заробљених у озлоглашеном логору Челебићи у БиХ 1992. године.

Још се очекује изрицање казне Мрнџићу.

Кемал Мрнџић је, према незваничним информацијама, у САД допутовао 1999. године и на основу лажних информација, односно сакривања детаља из ратне прошлости, 2008. године добио статус сталног боравка. Годину касније добио је и амерички пасош.




Јелена ДЕШИЋ





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >