Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мрнџић проглашен кривим за прикривање учешћа у злочинима над Србима Штампај Пошаљи
Уторак, 22 октобар 2024
22/10/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Суд у Бостону прогласио је кривим Кемала Мрнџића, бившег надзорника логора Челебићи у којем су затворени и мучени српски цивили, за завјеру са циљем прикривања свог учешћа у злочинима током рата у БиХ и за давање лажних изјава са циљем добијања статуса избјеглице у САД, а након тога и америчког држављанства, саопштено је из америчког Министарства правде.

Мрнџић /52/ је осуђен због учествовања у шеми прикривања истине о његовом учествовању у малтретирању Срба заробљених у озлоглашеном логору Челебићи у БиХ 1992. године.

- Он је осуђен због давања лажних изјава агентима Државне безбједности у вези са својом улогом у логору, посједовања сертификата о натурализацији и картице социјалног осигурања који су добијени преваром, те кориштења пасоша такође добијеног уз помоћ преваре - наводи се у саопштењу.
Порота је Мрнџића прогласила невиним по двије тачке оптужнице које се тичу давања лажних изјава.

- Срцепарајућа свједочења преживјелих заробљеника подсјетила су нас да их и 30 година касније прогањају физички бол и психичка патња коју су им нанијели Кемал Мрнџић и други чувари тог озлоглашеног логора - рекао је вршилац дужности тужиоца за округ Масачусетса Џошуа Леви.

Он је подсјетио да је Мрнџић сакривао своје злочине деценијама, али и да је страшно потцијенио храброст жртава и посвећеност полицијских агенција када се ради о проналажењу оних који су учествовали у прогону током рата.

- Истраживање и кривична обрада таквих историјских транснационалних случајева захтијева изузетну посвећеност и веома смо захвални за изузетан рад наших партнера из државних полицијских агенција, као и партнера из земаља широм свијета - истакао је Леви.

Специјални агент задужен за истраге државне безбједности Мајкл Крол подсјетио је да логор Челебићи има документоване случајеве насиља, злостављања и убијања.

Након што је Мрнџић, који је као чувар спроводио тортуру над српским логорашима, разоткривен и ухапшен у Бостону, против њега је подигнута оптужница за лажирање, прикривање материјалних чињеница од америчке Владе, кориштење преваром стеченог пасоша и лажно стеченог увјерења о натурализацији.

За злочине у логору у Челебићима пред Хашким трибуналом су осуђени Здравко Муцић, Хазим Делић и Есад Ланџо, док пред Судом БиХ траје поступак против лица оптужених за убиства, прогоне, силовање, затварање и мучење српског цивилног становништва на подручју Коњица.

Кемал Мрнџић је, према незваничним информацијама, у САД допутовао 1999. године и на основу лажних информација, односно сакривања детаља из ратне прошлости, те 2008. године добио статус сталног боравка. Годину касније добио је и амерички пасош.

У околини Коњица од 1992. до 1995. године убијено је око 400 Срба, већином цивила, остатак становништва је протјеран, а села су спаљена. Највећи злочин почињен је у селу Брадина, гдје је од 25. до 27. маја 1992. године побијено 48 цивила. 




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >