Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ганић и др: Нападачи на колону ЈНА сакривени у улицама и хаусторима Штампај Пошаљи
Четвртак, 10 октобар 2024
СРНА | 09.10.2024.

На суђењу у Суду БиХ Ејупу Ганићу и другим за злочине над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године свједок Tужилаштва БиХ Душан Ковачевић говорио је о убиствима и рањавањима након напада на колону, као и преговорима о безбједном изласку ЈНА, те указао да је напад био унапријед припремљен, а нападачи сакривени у улицама и хаусторима.

Ковачевић, који је био помоћник за логистику команданта Друге војне области, на чијем је челу био Милутин Кукањац, рекао је да је крајем априла 1992. године команда на Бистрику блокирана, а да је 2. маја нападнута, преноси Балканска истраживачка мрежа /БИРН/.

“Нападнута је зграда са свих страна, највише из правца Миљацке", рекао је Ковачевић, додајући да је нападнут и Дом ЈНА и да је било погинуих и рањених међу екипама које је Кукањац слао да им помогну.
Он је навео да је Кукањац био на вези са Генералштабом у Београду у настојању да се прекине напад, те да су добили информацију да је тадашњи предсједник Предсједништва Републике БиХ Алија Изетбеговић ненајављено слетио на аеродром.

Испричао је како је Изетбеговић одбио понуду да се врати авионом, те како је генерал /Благоје/ Аџић наредио да буде пребачен у зграду Четвртог корпуса у Лукавици.

Аџић је, како је рекао свједок, Кукањцу наредио да добро пази на Изетбеговића да се не деси катастрофа.

Свједок је рекао да су имали информације да Изетбеговић неће моћи безбједно стићи од аеродрома до Предсједништва и да ће бити убијен, а ЈНА оптужена за то те да ће НАTО интервенисати.

Он је навео да је Изебеговићу омогућен контакт с Предсједништвом и да је Ејупу Ганићу предао овлаштења. Додао је да су сутрадан настављени преговори у којима су учествовало Милан Аксентијевић из ЈНА, командант УНПРОФОР-а Луис Мекензи и Ганић.

"Кукањац је тражио да Изетбеговић нареди да се прекине напад и тај напад је прекинут", рекао је Ковачевић, додајући да не зна да ли је Изетбеговић некога контактирао.

Он је истакао да им је Аксентијевић пренио да је Ганић рекао да су припадници ЈНА заробљеници и да морају прихватити његов приједлог да Кукањац оде у Лукавицу и наредити прекид ватре ЈНА.

Свједок је рекао да му је Кукањац, док се спремао да оде у Лукавицу, предао овлаштења и упозорио да се чува Ганића, јер је опасан и да је он руководио нападом.

Навео је да Кукањац није отишао јер су, кад су дошла двојица специјалаца да га прате, чули поруку на њиховим моторолама да не смије жив стићи у Лукавицу. Казао је да је Кукањац позвао Изетбеговића у Команду и да је он дошао у УНПРОФОР-овом транспортеру с Мекензијем.

"Изетбеговић је рекао да је лично дошао да својим присуством гарантује безбједан излазак", присјетио се свједок, додајћи да су му вјеровали, јер је на путу из Лукавице могао скренути у Предсједништво.

Ковачевић је додао да су у Команду дошла и два лица које је Изетбеговић позвао и да је од њих тражио да обавијесте Предсједништво да се преговара о безбједном изласку колоне ЈНА.

"Кога су они у Предсједништву обавијестили, не знам, сви смо то слушали", рекао је свједок.

Ковачевић је навео да је ушао у санитетско возило и да је колона након извјесног времена заустављена. Испричао је како је једна група отворила врата санитета и уперила им пушке у главу. Према његовим ријечима, имали су аутоматске пушке, униформе и ознаке "Патротске лиге" и "Зелених беретки".

"Долази један, отворио је рафал у круг и погодио у главу пуковника Миру Сокића, он је био у рачуноводству, Хрват. И та крв и мозак по мени су попрскали", присјетио се Ковачевић.

Навео је да је рафалом погођен и доктор Радуловић. Казао је да је стигао милиционер који је одгурнуо окупљене, а да је он рекао возачу да вози и да су дошли у војну болницу. Навео је да је констатовано да је убијена и једна службеница која је радила у Команди. Додао је да је и сам био лакше рањен, а да су на санитетском возилу биле 52 рупе од метака.

Ковачевић је рекао да је напад на колону ЈНА био унапријед припремљен и да су нападачи били сакривени у улицама и хаусторима.

За напад на колону, убиства, рањавање и злостављање припадника ЈНА и цивила, оптужени су Ејуп Ганић, Заим Бацковић, Хамид Бахто, Хасан Ефендић, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић и Махир Жишко, који су обављали високе политичке, војне и полицијске дужности.

Одбране су најавиле дуже испитивање свједока па је оно одгођено за неко од наредних рочишта и биће обављено путем видео везе са Београдом с озбиром на његову животну доб.

Наставак суђења је 30. октобра.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >