Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Осуђујућа пресуда Мрнџићу била би сатисфакција за српске логораше Штампај Пошаљи
Среда, 09 октобар 2024
09/10/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Осуђујућа пресуда Кемалу Мрнџићу за злочине над Србима у логору у Челебићима пред судом у Бостону представљала би сатисфакцију за српске логораше и донекле ублажила осјећај неправде са којом живе више од три деценије, рекао је вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић.

- Нажалост, многи од бивших логораша неће дочекати да човјека који је одговоран за њихову голготу виде иза решетака - рекао је Нуждић Срни.

Он је подсјетио да је одмах након хапшења Мрнџића Републички центар предузео конкретне мјере, односно ступио у контакт са бившим логорашима и надлежним институцијама у Републици Српској.

- Дјеловали смо заједно са Министарством унутрашњих послова Српске и пронашли бивше логораше који су били вољни да свједоче - рекао је Нуждић.

Он је изразио захвалност српским логорашима што су након толико времена смогли снаге да поново проживе трауме и испричају све што им се дешавало у злогласном логору у Челебићима.

Бивши логораш Слободан Мркајић из Брадине, који је прошао голготу у логорима у Тарчину и Челебићима током рата у БиХ, сутра путује у Бостон гдје ће бити свједок у процесу против Кемала Мрнџића, који је под лажним именом, измишљеном причом и фалсификованим документима 1999. године примљен у Америку као српска избјеглица.

Након што је Мрнџић, који је као чувар спроводио тортуру над српским логорашима, разоткривен и ухапшен у Бостону, против њега је подигнута оптужница за лажирање, прикривање материјалних чињеница од америчке Владе, кориштење преваром стеченог пасоша и лажно стеченог увјерења о натурализацији.

За злочине у логору у Челебићима пред Хашким трибуналом су осуђени Здравко Муцић, Хазим Делић и Есад Ланџо, док пред Судом БиХ траје поступак против лица оптужених за убиства, прогоне, силовање, затварање и мучење српског цивилног становништва на подручју Коњица.

У околини Коњица од 1992. до 1995. године убијено је око 400 Срба, већином цивила, остатак становништва је протјеран, а села су спаљена. Највећи злочин почињен је у селу Брадина, гдје је од 25. до 27. маја 1992. године побијено 48 цивила.






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >