Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Рочиште одгођено због здравствених проблема Дудаковића
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Рочиште одгођено због здравствених проблема Дудаковића Штампај Пошаљи
Уторак, 08 октобар 2024
СРНА |  07.10.2024.

Суђење Атифу Дудаковћу и другима које је било заказано за данас није одржано због здравствених разлога првооптуженог, сазнаје Срна из извора блиских правосуђу.

Вјештак Жељко Каран требало је данас да настави изношење налаза са чиме је почео на прошлом рочишту 30. септембра.

Каран је на прошлом рочишту на суђењу Дудаковићу и другим оптуженим за злочине почињене у више крајишких општина представио податке из документације за 22 жене и мушкарцe, чији су посмртни остаци пронађени на подручју Санског Моста, а потом судскомедицински обрађени и идентификовани.

На одређеном броју посмртних остатака вјештак је констатовао оштећења костију која указују на неспорно или вјероватно дејство пројектила или експлозивних средстава, пренио је Бирн.

"Ови се ломови са великим степеном сигурности могу довести у везу са пуцњавом. Ту у обзир долази рафална паљба", рекао је Каран, коментаришући налазе за Милу Савановића, међу чијим одјевним предметима је пронађен и пројектил.

Према његовом налазу, код једног броја жртава на костима није било оштећења, те није могао бити утврђен узрок смрти.

Већина ексхумација и реексхумација рађена је на локалитету гробља Греде, Шушњари и Крухари, те Зденац код Санског Моста.

Каран је навео да је у појединим случајевима приликом асанације терена пронађен мањи број костију на површини земље. У неколико случајева пронађени су и угљенисани остаци костију, као и трагови дјеловања животиња.

Вјештак је образлагао фото-документацију на којој су забиљежени посмртни остаци, као и одјећа и личне ствари.

У већини случајева ријеч је о цивилној одјећи, а у појединим случајевима било је војних панталона или јакни.

"Од личних ствари пронађен је кључ, двије кутије са лијековима и један чешаљ", рекао је Каран предочавајући документацију за Милеву Радовановић.

Нека од идентификованих лица била су 1914. и 1919. годиште.

За злочине на подручју Босанског Петровца, Кључа, Босанске Крупе и Санског Моста, укључујући убиства више од 300 лица, прогоне и уништење вјерских објеката, суди се бившем команданту и припадницима Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу, Санелу Шабићу, Ибрахиму Шиљедићу, Сафету Салихагићу, Адису Зјакићу, Реџепу Злојићу, Самиру Солаковићу, Фатмиру Муратовићу, Мухарему Алешевићу, Хусеину Балагићу, Едину Домазету, Ејубу Кожењићу, Ибрахиму Надаревићу и Саиду Мујићу.



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >