Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Најјаче упориште за регрутацију тромеђа Косова, Албаније и Сјеверне Макеедоније
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Најјаче упориште за регрутацију тромеђа Косова, Албаније и Сјеверне Макеедоније Штампај Пошаљи
Уторак, 17 септембар 2024
СРНА | 16.09.2024.

Најјаче упориште за регрутацију радикалних исламиста на Балкану сада је простор тромеђе Косова и Метохије, Албаније и Сјеверне Македоније, рекао је Владе Радуловић из Центра за геостратешка истраживања и тероризам.

Радуловић је указао да проблем убрзане радикализације ислама на простору западног Балкана постоји већ дужи низ година, а прекретница је била крајем 1991. и почетком 1992. доласком муџахедина у БиХ, првенствено на подручје Тешња.

Он је нагласио да је ту коријен и срж проблема радикалног исламизма на Балкану који је додатно подстакнут чињеницом да званично Сарајево није хтјело да ријеши питање одреда муџахедина, иако је било у обавези након Дејтона.



Упозорио је да је више од 700 припадника одреда "Ел муџахедин" из Алжира, Палестине, Ирана и различитих дијелова исламског свијета остало да живи на простору БиХ, склопило бракове, промијенило имена, добило држављанства БиХ.

Радуловић је поменуо и повезаност неких од лица са одређеним терористичким нападима, Осмамом Бин Ладеном, као и то је да оружје са простора БиХ кориштено у некон терористичком нападу.

Говорећи о главним упориштима за регрутацију, Радуловић је навео чувени Качаник и потез - Косовска Каменица, Ђаковица, Гњилане...

"Различите су снаге тих група или групација које постоје на целом простору Косова и Метохије. Србица такође, док, истина нешто мање, што је и очекивано, на северу КиМ", рекао је Радуловић за "Косово онлајн".

Радуловић је нагласио да је истраживање које је урадио Центар за геостратешка истраживања и тероризам показало и можда Србија није толико "популарна" за потенцијално извођење терористичких атака, те да на Косову и Метохији није учињено ништа да се санкционишу повратници са простора Исламске државе.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >