Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Павловић: Све терористичке активности у Европи повезане са БиХ
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Павловић: Све терористичке активности у Европи повезане са БиХ Штампај Пошаљи
Петак, 20 септембар 2024
20.09.2024 | Срна | Глас Српске

Све терористичке активности у Европи у посљедњих више од 15 година на неки начин су биле везане за радикалне исламистичке структуре у БиХ кроз оружје, експлозиве, извршиоце или мрежу, изјавио је директор Центра за друштвено-политичка истраживања (ЦДПИ) Републике Српске Душан Павловић.

Павловић је истакао да Америка, Британија и остале земље толеришу њихово присуство зато што постоји њихов договор да ће исламистичке структуре у БиХ бити послушне евроатлантистичким интересима како би могле на локалу остваривати своје исламистичке интересе.

Он је истакао да феномен радикализације Бошњака у БиХ траје готово цијели вијек и упозорио да радикалне исламистичке структуре у БиХ нису одустале од стварања муслиманске државе у Европи.

“Радикалне исламистичке структуре у БиХ, односно 'Муслиманска браћа' , то јест СДА нису одустали од стварања муслиманске државе у Европи, то јест БиХ. Како су кренули у Другом свјетском рату са Павелићем и Хитлером, те са НАТО-ом 1990. године, тако и сад то и даље раде и на тај начин урушавају све институције у БиХ, као и Устав да би могли да створе исламску државу”, поручио је Павловић.

Он је навео да повезаност “Муслиманске браће” и радикалног ислама у БиХ са палестинским Хамасом није случајна и дневнополитичка. Њени коријени иду из времена Другог свјетског рата /великог муфтије јерусалимског Ел Хусеинија и стварања 13. СС Ханџар дивизије, а дио те радикалне структуре од 1953. године је био и Алија Изетбеговић. Та структура преживјела је у комунизму, те формирала СДА, “Зелене беретке” и касније Армију БиХ.

Према његовим ријечима, “Муслиманска браћа” су глобална панисламистичка организација у БиХ која ствара парадржаву са циљем да створи исламску државу БиХ.

Павловић је додао и да је важно све ово знати да би се разумјело зашто су Срби у БиХ морали да стварају Републику Српску и зашто руководство Српске чини све да би сачувало и ојачало уставне позиције Српске унутар Дејтонске структуре.

Он је рекао да је ЦДПИ припремио публикацију и документарни филм “Генеза Муслиманског братства и радикалног ислама у БиХ” на пет језика, српски, енглески, француски, руски и њемачки.

“Центар извјесно вријеме ради са научно-стручним партнерима у иностранству, а резултат су серија чланака о повезаности БиХ, радикалног ислама, Муслиманског братства са Палестином и са Западном Европом. То је нешто што покушавамо да документујемо и изнесемо у писаној и видео-форми и шаљемо то научно-стручним партнерима у иностранству, укључујући Израел”, навео је Павловић.

Он је рекао да се улаже озбиљан труд да би Република Српска своје позиције објаснила заинтересованим партнерима и пријатељима јер се, нажалост, поклапају интереси радикалних исламистичких структура у БиХ, СДА и евроатлантистичких структура, а то је урушавање и нестанак Српске дефинисане Дејтоном.

Израелски лист “Џерусалем пост”  објавио је ове седмице текст у којем пише да ЕУ и САД, које у пракси управљају БиХ, свјесно игноришу процес религијске радикализације Бошњака који пушта своје коријене, нарочито међу младима.

Лист у тексту подсјећа на Емреха Ибрахимовићa /18/, Аустријанца поријеклом из БиХ, који је ликвидиран Минхену након што је испалио неколико хитаца у близини израелског конзулата, те поставља питање да ли је интензивирано антиизраелско нахушкавање у БиХ утицало и на Ибрахимовића, терористу у Минхену.

У тексту је истакнуто да је бошњачко становништво под великим утицајем радикалних исламистичких елемената, укључујући “Муслиманско братство”, Иран и Турску, још од распада бивше Југославије, крвавог грађанског рата у БиХ и потписивања Дејтонског мировног споразума којим је завршен рат 1995. године.



AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >