Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Чемерно (Илијаш) arrow Као доказ уложен видео-снимак изјаве преминулог сведока о нападу на Чемерно
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Као доказ уложен видео-снимак изјаве преминулог сведока о нападу на Чемерно Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 септембар 2024
СРНА | 19.09.2024

На суђењу оптуженима за злочине над Србима у селу Чемерно на подручју Илијаша у предмету "Џемал Хаџић и други" данас је Тужилаштво БиХ уложило као доказ видео-снимак изјаве преминулог свједока Петра Рашевића, који је описао напад, те мјештане и војнике убијене 10. јуна 1992. године.

На снимку датираном дан послије напада, Рашевић прича да су у његовој кући у Чемерном биле избјеглице и да је рано ујутро почела пуцњава, преноси Бирн.

Рашевић је на видео-снимку говорио да је извео 15 војника са собом и о мртвим мјештанима и војницима чија је тијела видио у селу.

За злочине почињене над Србима у Чемерну на подручју општине Илијаш оптужени су Џемал Хаџић, Теуфик Турудић, Џемал Смоло, Сенад, Харис и Бењамин Сикира, Енес Дурак, Мирсад, Нусрет и Мирзет Бешлија те Нехру Ганић.

Према оптужници, они су 10. јуна 1992. напали Чемерно и убили 30 лица српске националности и палили имовину.

Одбране су приговориле на аутентичност, законитост и релевантност снимка, адвокат Рагиб Хаџић је рекао да се не зна ко је снимао и по чијем налогу.

Тужилац Владимир Симовић је рекао да је видео-снимак Тужилаштву доставила Радио-телевизија Републике Српске као дио снимака насталих након догађаја.

Симовић је у доказе уложио и изводе из кривичне евиденције за оптужене, а неке од одбрана су приговориле да подаци нису тачни, јер су испуњени услови за брисање из казнене евиденције.

Тужилаштво је намјеравало да у доказе уложи ратни дневник Џемала Смоле, али је након приговора одбрана на аутентичност и законитост, предсједавајућа Вијећа Минка Крехо рекла да ће по налогу Суда бити обављено графолошко вјештачење.

Смолин бранилац Хакија Куртовић рекао је да тај дневник није припадао оптуженом, који јесте свој изгубио, али да то није таj који предлаже тужилац.

Тужилац Симовић је рекао да још није успио ступити у контакт са преостала три свједока, па је усвојен његов приједлог да се пређе на извођење доказа одбране.

Наставак суђења је заказан за 10. октобар.


AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >