Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједочење о страдању Срба у Острмцима и Црнетићима - предмет Фоча Штампај Пошаљи
Уторак, 17 септембар 2024
17.09.2024 | СРНА | Бирн

Свједоци тужилаштва данас су пред Судом БиХ говорили о страдању Срба мјештана и паљењу имовине у засеоцима Острмци и Црнетићи у општини Фоча за вријеме напада такозване Армије БиХ 19. децембра 1992. године.

Радојка Пљеваљчић рекла је да је њен супруг Јово рањен у њиховом селу Црнетићи у мјесној заједници Јошаница.

Пљеваљчићева је навела да је била код кћерке у Фочи, да је од супруга чула за овај напад и да је он рањен у руку, те да је оглувио, а кућа им је изгорјела, преноси Бирн.

Она је додала да је сазнала да је неколико мјештана погинуло.

Пљеваљчићева је адвокату Јесенки Решидовић рекла да није чула да су њен муж и Микајло Пљеваљчић пуцали тог дана.

"Рекао је да су тог јутра намиривали стоку кад је рањен", навела је свједок.

Свједок Милојка Благојевић казала је да је боравила код свекрве у Острмцима и да ју је она пробудила 19. децембра говорећи јој да се пуца.

"Изашла сам и видим дим се дигао из Шкобаља и Богавића. Док сам ја то посматрала, граната је пала више моје куће", присјетила се свједок.

Она је рекла да је комшија Тодор Брђанин рањен док је падала "киша метака", те да се из Црнетића чуло дозивање у помоћ.

Благојевић је навела да је нешто даље видјела десетак војника који су узвикивали "Алаху егбер" и позивали Србе да изађу, псујући Светог Николу.

Благојевићева је рекла да је са свекрвом и њеном сестром бјежала из села и да је, када је видјела једно возило, пришла како би рекла да је рањен Брђанин.

"Ујутро смо сазнали ко је погинуо", рекла је овај свједок, набрајајући имена више мјештана који су погинули.

Она је навела да је послије чула да је тада погинуо извјесни Хајро Пекмет из Чајнича, а да је једна комшиница причала да је видјела извјесног Адема из Црнетића, када је њен супруг рањен.

Свједок је браниоцу Нермину Мулалићу потврдила да је у возилу које је срела био командант Славољуб Живановић, те да јој је рекао да су му јавили и да је дошао из Фоче да покупи рањене.

Она је рекла да није било Војске Републике Српске за вријеме напада.

Према оптужници, у нападу на подручје Јошанице убијено је 56 лица српске националности, десетак је рањено, а куће су запаљене.

За злочине на подручју Фоче, као и Вишеграда и Чајнича, суди се Фериду Буљубашићу, Ахмету Сејдићу, Рашиду Соби, Шевки Глушцу, Закиру Јамаку, Бахрудину Мухићу, Адему Фехрићу, Мустафи Пољи, Енверу Кустури, Мухамеду Лиски, Сакибу Чакару, Изету Сејдићу и Муниру Нали, некадашњим командантима и припадницима такозване Армије БиХ.

Суђење ће бити настављено 24. септембра.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >