Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Војници разоружани, па изрешетани у Чемерну
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Војници разоружани, па изрешетани у Чемерну Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 септембар 2024
12.09.2024 | СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Момир Шикуљак, у наставку суђења оптуженима за злочине над Србима на подручју Илијаша, у предмету "Џемал Хаџић и други", присјетио се напада на Чемерно у јуну 1992. године, те испричао да су они који су их напали поскидали и "изрешетали" рафалима војнике испред нове куће Драгана Дамјановића у којој су боравили.

Шикуљак је рекао да је био резервни капетан и да је био задужен да обучава мјештане села како да рукују оружјем, преноси Бирн.

Он је навео да су пет до шест дана прије напада дошли из команде на Нишићима и упутили га у Чемерну, гдје су "утврђени елементи за одбрану".

"Хаубице су биле довезене", рекао је Шикуљак, те напоменуо да у Чемерну није било више од двадесетак војника из Округлице и Куносића.

Шикуљак је нагласио да је знао да ће бити напад јер је примјетио кретање непријатеља, те испричао да је с још некима боравио у кући Драгана Дамјановића када је рано ујутро почела пуцњава.

"Није било могућности за дејства. Рекао сам им да уђу у собу и полијежу јер је све решетало", присјетио се Шикуљак.

Он је рекао да су они који су их напали у шуми нашли једног из групе војника који су боравили у новој кући Дамјановића и да су га довели да каже гдје су остали.

"Тражили су да се људи предају. Видио сам кад су га довели и кад су се предали, људи су разоружани", рекао је свједок, те додао да су војници поскидани и "изрешетани" рафалима испред куће.

Шикуљак и други из старе куће, како је испричао, касније су претрчали до стијена, а успут је видио тијела убијених војника.

За злочине почињене над Србима у Чемерну на подручју општине Илијаш оптужени су Џемал Хаџић, Теуфик Турудић, Џемал Смоло, Сенад, Харис и Бењамин Сикира, Енес Дурак, Мирсад, Нусрет и Мирзет Бешлија те Нехру Ганић.

Према оптужници, они су 10. јуна 1992. напали Чемерно, гдје су убили 30 лица српске националности и палили имовину.

На питања одбране, Шикуљак је негирао да је он био командант и да су војници из нове куће први запуцали.

Бранилац Изета Баждаревић сугерисао је да свједок није могао видјети кроз прозор шта се дешава пред новом кућом.

"Можете тврдити шта хоћете. Ако ишта знате, морате знати да су два прозора окренута према новој кући", рекао је Шикуљак.

Свједок је негирао да су цивили из села учествовали у логистици, а браниоцу Ифету Ферагету је рекао да су храну спремали у новој кући и да им је помагала једна жена, а да су намирнице набављали од сељака.

Он се није сагласио са браниоцем да је у Чемерну било 40 до 50 војника, као и да је он био задужен за одбрану мјеста, те да су у селу били заклони и ископани ровови.

Свједок је рекао да су за тих неколико дана хаубице дејствовале четири до пет пута, али да он није био задужен за њих.

Свједок Тужилаштва БиХ Јово Тривковић рекао је да је са породицом био у посјети мајци на Чемерном када се догодио напад.

Он је испричао да су били на положају ради осматрања, те да је отишао у подрум да се побрине за породицу. Он је рекао да је било паљења и да му је у сјећању остала рика стоке из штала.

Свједок је испричао како су трчали према стијенама и пећинама.

"Прво су убијали, онда су стављали неке направе запаљујуће, то букне за 10 минута", присјетио се Тривковић.

Свједок је рекао да је послије у селу видио тијела рођака Миленка Тривковића и његове породице, као и избјеглица које су биле код њега, а нешто даље и тијела још двије мјештанке.

Он је навео да у његовом дијелу села нико није пружао отпор, а да је могуће да јесте у дијелу гдје су били положаји.

"Не знам колико је било војске, нисам био тамо. Откуд знам да ли је била обострана ватра", одговорио је свједок на питања браниоца Сенада Пизовића.

Потврдио је да је чуо да ће бити напад.

Суђење у предмету "Џемал Хаџић и други" биће настављано у четвртак, 19. септембра.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >