Примопредаја посмртних остатака страдалог српског цивила у Сарајеву |
Четвртак, 22 август 2024 | |
ИНЖЕЊЕР СТРАДАО НА ПРИНУДНОМ РАДУ: За данас заказана примопредаја посмртних остатака страдалог српског цивила у Сарајеву
Вечерње новости | В. Црњански Спасојевић | 22. 08. 2024.
ДАНАС у 11 сати, на граничном прелазу Каракај (Мали Зворник - Зворник), Институт за нестале особе БиХ предаће Комисији за нестала лица Србије посмртне остатке српског цивила, страдалог у јуну 1992. године у Сарајеву
Реч је о Србиславу Поповићу, који се налази на листи тражења Републике Србије, а чији остаци су ексхумирани 7. септембра прошле године на гробљу Баре, у Сарајеву.
Србислав је рођен 31. августа 1942. године у Прокупљу, а живео је у Добрињи и радио као машински инжењер у сарајевском "Енергоинвесту". У време рата остао је у свом стану, да би га врло брзо ухапсила Армија ФБиХ и одвела у логор Сунце. Ангажовали су га на копању тунела испод аеродромске писте до Храснице, где је и страдао.
У међувремену је преминула и његова супруга, а син Владимир и кћерка Данијела су наставили тражење.
Поповићев идентитет је утврђен ДНК анализом, док је коначна идентификација обављена 12. јуна ове године у организацији надлежних органа РС и БиХ, а уз присуство вештака судске медицине и чланова породице.
- Комисија за нестала лица ће посмртне остатке предати породици ради достојне сахране у Прокупљу - каже за "Новости" Маја Васовић, самостални саветник и руководилац Групе за нестале на територији бивше СФРЈ, Комесаријата за избеглице и миграције.
- Примопредаја се обавља на основу Протокола о сарадњи у тражењу несталих између Владе Србије и Већа министара БиХ, као и Радних правила и процедура за реализацију Протокола Комисије за нестале Владе Србије и Института за нестале БиХ. Овим је настављен процес примопредаје страдалих на територији бивше СФРЈ деведесетих година прошлог века, што је од посебног значаја за њихове породице које годинама покушавају да пронађу и достојно сахране посмртне остатке најближих.
Пре месец дана, тачније 11. јула, извршена је на истом граничном прелазу примопредаја посмртних остатака двоје људи, такође страдалих током сукоба на територији некадашње заједничке државе.
Комисија за нестале Србије предала је представницима Института за судску медицину из Сарајева посмртне остатке Мевлудина Шехића из Сребренице, који је под именом и презименом претходно био сахрањен на Новом бежанијском гробљу. Од Института је, пак, преузето тело проф. Томислава Радуловића, родом из села Дубово код Житорађе, који је предавао на Медицинском факултету у Сарајеву и ту и страдао 1993. Комшије су га једног јутра нашле испред зграде, са које је наводно скочио. Био је сахрањен као Н. Н. лице на гробљу Свети Марко у Сарајеву. Заправо, био је покопан у туђој гробници, што је откривено још 2012, али се на примопредају остатака чекало 12 година.
Иначе, кроз дугогодишњу сарадњу надлежних тела за тражење несталих Србије и БиХ решено је 212 случајева, док се у службеним евиденцијама Комисије за нестале Србије води још 214 чији се траг изгубио у оружаним сукобима на простору БиХ.
После сукоба на тлу бивше Југославије, као нестало се званично водило више од 35.000 људи, а данас тај број износи око 9.700. Широм БиХ, у мртвачницама у Сарајеву, Бањалуци, Требињу и Мостару око 1.650 тела и даље чека идентификацију.
|
< Претходни | Следећи > |
---|