Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Горажде: На испитивању тукли заробљенике да признају оно што нису учинили
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Горажде: На испитивању тукли заробљенике да признају оно што нису учинили Штампај Пошаљи
Среда, 12 јун 2024
12.06.2024 | Глас Српске | СРНА

САРАЈЕВО - На суђењу пред Судом БиХ бившем припаднику такозване Армије БиХ Мустафи Стоврагу за злочине над заробљеним Србима на подручју Горажда прочитани су искази преминулих свједока Тужилаштва БиХ који су говорили о оснивању војног затвора и премлаћивању заробљеника, а Радоје Станишић је у истрази испричао да је најгоре било када су их водили на испитивање, гдје су их тукли да би признали нешто што су они хтјели.

Станишић је у истрази испричао како је рањен и заробљен на подручју Рудог и пребачен прво у Међеђу код Вишеграда, а потом у болницу у Горажду.

Послије лијечења, како је навео, пребачен је у затвор који је био у згради Завод за осигурање имовине и лица, гдје је било и других заробљеника, преноси Бирн.

"Ја сам био непокретан, мене су носили до канте за нужду која је била у просторији", рекао је Станишић, додајући да нису имали довољно хране и воде.

Он је навео да је најгоре било када су их водили на спрат на испитивање.

"Та три лица, која су испитивала, тукла су нас да признамо нешто што су хтјели", рекао је свједок и додао да не зна имена оних који су их испитивали.

Према његовим ријечима, неки су са испитивања довођени полумртви.

Станишић је рекао да му је ријетко указивана медицинска помоћ и да му се стање са раном закомпликовало.

Он је у истрази навео да се не може ослободити страха који је преживио.

Његов исказ прочитан је на суђењу Стоврагу који је оптужен за злочине над ратним заробљеницима почињене у војно-истражном затвору Источно-босанске оперативне групе у Горажду.

У исказима датим током истраге, свједок Шаћир Чаушевић испричао је како је у подруму зграде ЗОИЛ-а у Горажду основан војни затвор и да су њега, на основу ранијег радног искуства у Фочи, ангажовали као стражара.

Он је рекао да је управник био Мерсудин Брадарић.

Према његовим ријечима, услови у затвору у који су били доведени заробљеници нису били адекватни.

"Физичко обезбјеђење је било тешко јер су људи из Горажда, огорчени најчешће због губитка најмилијих, долазили да се освете", навео је Чаушевић.

Чаушевић је додао да је Војна полиција тукла заробљенике приликом спровођења на испитивање.

Он је навео да су заробљеници вођени код инспектора на испитивања углавном послије подне и ноћу. Рекао је и да је Стовраг био један од оних који су испитивали.

Чаушевић је рекао да су сви заробљеници били у надлежности начелника за безбједност.

Он је потврдио да је на другом спрату зграде била затворена једна жена са кћерком.

Суђење ће бити настављено 5. јула.







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >