Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Да ли је активан политички живот маска обавјештајцу Шемсудину Мехмедовићу? Штампај Пошаљи
Субота, 04 мај 2024
04/05/2024 | Аутор: РТРС

Опасан рецидив протеклог рата, посланик у Парпламентарној скупштини Шемсудин Мехмедовић нада се да је заборављена оперативна акција СИПЕ кодног назива "Озрен", у којој је документована његова улога у злочинима муџахедина у протеклом рату. Но, док предсједнику Републике Српске Милораду Додику поручује да је тамна страна историје и да купи карту само у једном смјеру, треба га подсјетити да ратни злочин не застеријева.

Активан политички живот Шемсудина Мехмедовића, деценијама у СДА, а потом у властитој странци "Напријед", само је маска корумпираном обавјештајцу, послушнику западних обавјештајних служби. То тврди стручњак за борбу против тероризма Џевад Галијашевић, уз оцјену да је Мехмедовић уцијењен и од ратних злочина амнестиран све док дјелује у корист француске обавјештајне службе. Јер, иако истрага у оперативној акцији „Озрен“ није исходовала оптужницом, свједок сарадник о Мехмедовићу је рекао довољно да или буде послушан или осуђен, каже Галијашевић.
Дукменић, Алијин тјелохранитељ и припадник злогласних Црних лабудова, пресуђени па одбјегли Сакиб Махмуљин, Шефик Џаферовић, Шемсудин Мехмедовић, само су неки од „муџахединских кумова“ и како је рекла српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, заштитника и логистичара муџахедина.

- Мехмедовић је посљедњи у БиХ који може да говори о 'црној страни историје', јер се на тим страницама налази и његово, као и бројна њему блиска имена. Мехмедовићеви штићеници из афроазијских земаља сијали су смрт по БиХ, одсијецали главе Србима и протјеривали их са њихових вијековних огњишта - додаје Цвијановић.

О Мехмедовићевој мрачној ратној и постдејтонској улози писали су и водећи амерички медији, као што су "Вашинготн пост" и "Њујорк тајмс".

- Што кажу, гдје почиње БиХ ту престаје логика. Да један човјек који је доводио муџахедине и чинио разне злочине до данас представља неку политичку снагу. То говори да је БиХ немогућа држава - истакао је министар безбједности у Савјету министара Ненад Нешић.

"Квазидржава" у којој мешетаре стране амбасаде и обавјештајне службе обезбјеђује слободу Мехмедовићу и њему сличним. Управљају правосудним комплексом у којем се Мехмедовићу неће судити све док им је користан.

- Да је правде судило би се Мехмедовићу као једној од перјаница безбједносних структура тадашње БиХ - напомиње делегат у Дому народа БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ, док Милорад Којић, посланик Представничког дома у БиХ, напомиње да је Мехмедовић неко ко нема легитимитет да иступа у јавности.

За злочине над Србима му није суђено, али јесте пред сарајевским судовима за мирнодопску подјелу наоружања. Јавности није непознато да је Мехмедовић довођен у везу са огромним складиштима оружја откривеним на граници општина Тешањ и Теслић.





AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >