Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Настављено суђење за планирање терористичког напада у Зеници Штампај Пошаљи
Петак, 26 април 2024
26.04.24 | Вечерње новости 
  
НА суђењу за планирање терористичког напада у Зеници, свједок Државног тужилаштва прочитао је поруке с мобилног телефона одузетог од оптуженог М. К, које садрже упутство за прављење експлозивне направе.

Свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине који је ангажован у Агенцији за истраге и заштиту (СИПА), а чији је идентитет Суд БиХ забранио објављивати, уз помоћ судског тумача за енглески језик прочитао је поруке из мобилног телефона одузетог од оптуженог.

Он је навео да је од Тужилаштва запримио наредбу за анализу садржаја мобилног телефона на којем је уочио апликације за комуникацију – Вибер, Телеграм и Тхреему. Појаснио је да је на Телеграму уочио комуникацију власника мобилног телефона од 29. до 30. јула 2023, која је била једним дијелом на енглеском, а једним на арапском језику.

Тужилац Дубравко Чампара је навео да порукама с апликације Тхреема на телефону у власништву М.К – с налогом који носи назив на арапском језику – доказује припрему за извршење кривичног дјела.

– Један брат ће напасти тагути улему и треба му појашњење како направити експлозив – прочитао је судски тумач на енглеском језику, а потом превео поруку у којој власник мобилног телефона, на питање да ли се ради о нападу на једну особу или на велико мјесто, појашњава да се ради о “суфијском храму”.

У прочитаним порукама се спомиње и “брат“ који је присутан с власником мобилног телефона и који чита поруке.

– Успут, брате, како се зове џамија коју желиш да нападнеш? Дај да је погледам како бих ти дао неке планове и помогао како да унесеш бомбу. (…) Брате, кад набавиш ставке, могу бити уз тебе корак по корак – стоји у прочитаним порукама, као и да власник мобилног телефона наводи да је “ово држава с пуно шпијуна“ те да ставке мора пажљиво куповати.

Капићев бранилац Лејла Бабић је приговорила на законитост превођене комуникације током суђења. Додала је да је незаконито саслушање полицијских службеника и уложила приговор аутентичности за превод. Према мишљењу Одбране, налаз и мишљење вјештака су незаконити јер нису предложени у оптужници.

Бабић је навела да полицијски службеник није био овлаштен да тумачи комуникације, због чега Одбрана сматра да оптужница тако није могла бити ни потврђена. Она је приговорила на релевантност друге двојице полицијских службеника и додала да су они анализирали уређаје који се не налазе у оптужници.

Предсједавајући Судског вијећа Мирослав Јањић је одбио приговор који се односио на превод и судског тумача, док је у односу на остале приговоре казао да ће Суд донијети одлуку накнадно.

Капић се терети да је средином 2023. године – с циљем озбиљног застрашивања становништва и дестабилизације друштва, с њему познатим лицима, користећи интернет апликације путем мобилног телефона – договарао и планирао напад на џамију “Босна” у Зеници, који би извршио постављањем експлозивне направе.

Суђење се наставља 27. маја.










AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >