Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow РАТНИ ЗЛОЧИНИ У БОСНИ О КОЈИМА СЕ ЋУТИ САРАЈЕВО - НАЈВЕЋЕ СТРАДАЛИШТЕ СРБА (2)
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

РАТНИ ЗЛОЧИНИ У БОСНИ О КОЈИМА СЕ ЋУТИ САРАЈЕВО - НАЈВЕЋЕ СТРАДАЛИШТЕ СРБА (2) Штампај Пошаљи
Аутор Vesti Online   
Среда, 06 октобар 2010
28. 09. 2010. 00:00h | Приредио: Ђорђе БАРОВИЋ
 
Цео град гробница

Прва масовна мучења и погубљења српских регрута ЈНА и становника околних општина изводила се на неколико места у самом срцу Сарајева

ПОТРЕСНО СВЕДОЧАНСТВО: Српске жртве из Граховишта
 ПОТРЕСНО СВЕДОЧАНСТВО:
Српске жртве из
Граховишта
Први злочин муслимана у последњем рату почињен над Србима у Сарајеву догодио се 1. марта 1992. године када је испред старе православне цркве убијен свештеник Никола Гардовић. "То је и прво индивидуално убиство. А први масован злочин догодио се након непуна два месеца, или ускоро пошто је БиХ стекла међународно признање, чиме су муслимани, према властитом схватању и понашању, добили одрешене руке за поход на Србе и злочине над српским становништвом. Ликвидација заробљених припадника Југословенске народне армије је и први евидентиран масован злочин на подручју града Сарајева."


Ово је само део из књиге Миливоја Иванишевића у којој су, први пут до сада обелодањени сви злочини почињени над Србима у граду који, захваљујући доброј пропаганди, и даље важи за једно од највећих муслиманских стратишта током рата у Босни. Аутор хронолошки наводи све догађаје који су за последицу имали убиства цивила српске националности, а ми ћемо пренети тек оне мање познате инциденте.
 

Покољ у Скендерији

 
ХОЋЕ ЛИ ЗЛОЧИНЦИ БИТИ КАЖЊЕНИ: Војници Армије БиХ у Сарајеву 1992.
ХОЋЕ ЛИ ЗЛОЧИНЦИ
БИТИ КАЖЊЕНИ:
Војници Армије БиХ
у Сарајеву 1992.
"У насељу Добриња, 22. априла 1992. године, недалеко од аеродрома, војној патроли тадашње ЈНА покварило се возило у којем су у мисији мира обилазили критична подручја ради раздвајања супротстављених страна и спречавања могућих оружаних сукоба. Посада транспортера била је састављена, скоро у подједнаком односу, од регрута и старијих војника, резервиста и сви су били српске националности. Војници су, не очекујући проблеме, одлучили да напусте возило и приђу муслиманима.

Супротно очекивањима, уместо да буду превезени у команду и јединицу којој припадају, што су очекивали, војницима су везали руке и одвели их у кућу Касима Рујевића, која као да је већ била припремљена за смештај неке команде или за логор. Ту је немоћне војнике сачекала група наоружаних муслимана и почело је немилосрдно премлаћивање. Осморици војника у међувремену су придодата и четворица ухапшених и везаних цивила, такође српске националности, чија имена су, на жалост, до данас остала непозната и који су подвргнути истој тортури као и војници. Ова група од дванаест, физички већ унакажених мученика, пребачена је из наведене куће у гаражу Градског саобраћајног предузећа, где је настављено злостављање. Коначно, изобличени и крвави од премлаћивања, поубијани су ватреним оружјем у Великом парку код Дома полиције.

Постоји неколико различитих изјава шта се догодило са посмртним остацима тих покојника. Највероватније је да су њихова тела бачена и спаљена у контејнеру за смеће иза зграде Радио-телевизије Сарајево. Не слутећи, али желећи да сазнају, шта се догодило са тим људима, српске власти општине Илиџа тражиле су званично обавештење о њиховој судбини. Одговор су добили од Министарства за народну одбрану БиХ, са потписом министра одбране Јерка Дока, да су наведени резервисти пуштани и да су отишли својим кућама (писмо СО Илиџа заведено под бр. 02/288-1 од 21. маја 1992.)."

Ништа мање није стравичан догађај од 2. маја 1992. године код Скендерије, када је из заседе нападнута јединица војне полиције која је требало да покупи рањенике у блокираној Команди Друге војне области у Добровољачкој улици, бр. 92, Дом ЈНА и јединицу пуковника Шупута која се нашла опкољена близу Дома ЈНА.

"Јединицом која је кренула у помоћ командовао је капетан Марко Лабудовић, искусан и храбар човек. Та помоћ никад није стигла до опкољених. Муслимани су их сачекали у заседи на Скендерији и свирепо поубијали. Тог дана убијено је седамнаест војника и официра ЈНА."

У Граховишту, у сарајевској општини Вогошћа, већинско српско село први пут је настрадало 4. маја 1992. док су се мештани бавили свакодневним сезонским пољопривредним пословима на својим имањима. "Наоружани припадници Армије БиХ, претежно муслимани регрутовани са подручја Сарајева, упали су у атар села и на силу, без непосредног повода, са ливада, башта и поља покупили и похапсили више лица српске националности. Похапшени Срби су спроведени у Сарајево и смештени у логор на Кошеву, недалеко од познатог фудбалског стадиона, готово у средишту града, где су потом и поубијани. Њихова тела, по одобрењу локалних муслиманских власти, ексхумирана су тек после две године. После тога су породице ових недужних српских страдалника могле на достојан хришћански начин да их сахране. Неки учесници преузимања тела покојника тврде да су дозволе за ексхумацију муслиманима плаћане по 8.000 тадашњих немачких марака."
 
У Пофалићима, 16. маја исте године, одиграо се један од првих великих напада на српску средину у коме је учествовало око 3.000 муслиманских војника са подручја Сарајева.
 

Криминалци, ударна песница

 
СЛАБА ЗАШТИТА ОД ВОЈНИКА УН: База међународних снага
 

СЛАБА ЗАШТИТА ОД ВОЈНИКА УН: База међународних снага
СЛАБА ЗАШТИТА
ОД ВОЈНИКА УН:
База међународних
снага
Многе од њих су предводили познати криминалнци које је Алија Изетбеговић ослободио издржавања казне да би му послужили за обрачуне са Србима. Том приликом је опљачкано и спаљено више од 500 српских кућа и 1.000 грађевинских објеката. Многи становници српске националности свирепо су поубијани или ухваћени и затворени у логоре. Лица српске националности Пофалића убијана су приликом напада у самом насељу испред својих кућа, у заседама које су муслимани постављали на путевима и богазама којим су кроз шуму и пашњаке, преко брда Хума и Жучи, многе породице, са децом и старим, покушавале пребећи на слободну српску територију. На крају, убијани су као затвореници, логораши или таоци у селу. Међу жртвама су претежно старије особе оба пола. Егзекуције над њима, поготово у кућама или затворима, извршене су на веома суров начин: тупим предметима, ножевима, па и спаљивањем. У томе су се посебно истицале тзв. Санџаклије, муслимани који су раније, или непосредно пре почетка рата као добровољци пристигли са подручја Рашке области из Републике Србије. Ни пре овог догађаја ни у даљем току рата на подручју Сарајева није се догодило да у току једног дана муслимани убију толико лица српске националности. То је превазилазило и покоље из времена претходног светског рата. У једној великој градској четврти немилосрдно су уништили све што је српско.

 

Напад на Миље и Требечај


Села Миље и Требечај (општина Трново), муслиманске снаге држале су под окупацијом од 30. маја до 16. јуна 1992. Судбина Срба, углавном старијих особа, који су се затекли у селу углавном је била трагична. Сви су злостављани, понижавани, пребијани и убијани у својим кућама на веома суров начин. Њихова имовина опљачкана је и уништена.


Заробљеницима вадили очи


У Озренској улици, на Храсном брду, 10. маја 1992, припадници Територијалне одбране Армије БиХ, заробили су три припадника српске територијалне одбране. Супротно међународним нормама и устаљеним обичајима рата заробљени српски територијалци су поубијани на бестијалан начин. То се видело после преузимања њихових тела до којих је српска страна дошла разменом за живе муслимане и њихове војнике. На телима масакрираних српских заробљеника утврђене су, поред осталог, и повреде: код двојице заробљеника извађено по једно око, код све тројице поломљене руке у пределу зглобова шаке и лакта, утврђене посекотине и дубоки убоди оштрим предметом у пределу врата и стомака, отворене ране и уљубљења на лобањи једног од заробљених Срба настали ударцима тешким тупим предметом.
 
 
Извор:Вести, Франкфурт, 28. септембар 2010, штампано издање
http://www.vesti-online.com/Stampano-izdanje/28-09-2010/Feljton/84936/-Ceo-grad-grobnica-
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >