Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Почетак суђења за злочин у Јошаници - Граорац: 30 година чекања, очекујемо правду Штампај Пошаљи
Уторак, 13 фебруар 2024
13/02/2024 |  РТРС | Аутор: СРНА

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац рекла је да су пред Судом БиХ данас присуствовали почетку главног претреса у предмету "Буљубашић и остали", на којем је прочитана оптужница која терети 13 припадника такозване Армије БиХ за убиство 75 цивила у Јошаници, Вишеграду и Чајничу, и нагласила да након 30 година очекују правду.

- Коначно смо дочекали да почне суђење за ове злочине, 30 година надања да се злочинци нађу пред лицем правде. Породице жртава, као и сви ми, чекамо дан да се оптужени нађу иза браве и да правда коначно буде задовољена - рекла је Граорчева.

Она је подсјетила да је судија Јасмина Ћосић Дедовић која води овај просец била у тиму одбране /ратног команданта муслиманских снага у Сребреници/ Насера Орића пред Хагом.
- Како очекивати да сад суди за ратне злочине које су починили Бошњаци?", пита Граорчева.

Она је подсјетила да је овај процес припреман 13 година, да су на њему радила три тужиоца и да се води против 13 лица, те да очекују да буде доведен до краја, а не да гледају исто као у случају "Дудаковић"  да траје више од 10 година, а да краја још нема.

Граорчева је напоменула да је лоптица сада у рукама Тужилаштва БиХ, да докаже наводе из оптужнице, да предочи све доказе, изведе свједоке који ће потврдити и рећи све што су видјели и доживјели.

- Сигурно ћемо све пратити пажљиво, као и цијела јавност, јер нам је потребно и битно да се овај процес оконча, и то пресудом у којој ће они који су убијали и палили добити вишеструке казне - нагласила је Граорчева.

Она је рекла да је Јошаница мјесто гдје су убијени цивили, у својим кућама, прослављајући Никољдан, и да никако није могла бити војни циљ, што ће одбрана покушати да доказује.

- Након убиства цивила, паљења кућа и помоћних објеката повукли су се са ове територије, што јасно говори да намјера није била освајање неког објекта или територије, већ убиство српског становништва, јер су ово искључиво села у којима су живјели Срби - нагласила је Граорчева.

Она је рекла да су убијани махом старци, жене и дјеца, а да је напад на Јошаницу планиран, до детаља, те да је све изведено као да је ријеч о некаквом војном објекту.

- Дијете од двије и по године војни циљ! У сва три случаја рађено је готово идентично, опколе село, убију и повуку се - указала је Граорчева за Срну.

У овом предмету оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмет Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић звани Бане, Адем Фехрић, Мустафа Пољо звани Муса, Енвер Кустура звани Пена, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало.

Они су оптужени за ратне злочине над жртвама српске националности у мјесту Јошаница, гдје је убијено 56 цивила, рањено око десет особа, а куће, имовина, пољопривредни и помоћни објекти су запаљени и уништени.

Осим тога, Буљубашић и Ахмед Сејдић оптужени су и за злочине на подручју Вишеграда и Чајнича.

У освит зоре на Никољдан, 19. децембра 1992. године, припадници војске која је себе називала Армијом БиХ ушли су из правца Горажда десном обалом Дрине у залеђе српских положаја и, палећи све пред собом, на кућном прагу док су се спремали да сломе славски колач, масакрирали српске жене, старце и дјецу.

Убијено је 56 мјештана, многи од њих на језив начин, одсијецањем дијелова тијела. Међу жртвама била је 21 жена и троје дјеце, која су претходног дана са родитељима дошла из Фоче да на селу дочекају Светог Николу.

Главни тужилац БиХ Миланко Кајганић поднио је крајем 2022. године пријаву дисциплинском тужиоцу против тужиоца Владимира Симовића у предмету против петорице осумњичених за злочине у селу Јошаница код Фоче 1992. године, када је убијено 56 особа српске националности, претежно цивила, међу којима је било и жена и дјеце.

Кајганић је пријаву упутио Канцеларији дисциплинског тужиоца, јер Симовића као поступајући тужилац није донио тужилачке одлуке у предмету након девет година, од када је задужио наведени предмет. 






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >