Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Затражено изручење Деде Одобашића, осумњиченог за ратни злочин над српским цивилима у Броду Штампај Пошаљи
Уторак, 13 фебруар 2024
13/02/2024 |  РТРС | СРНА

У Шведској је ухапшен Дедо Одобашић, којег Окружно јавно тужилаштво Добој терети за мучење српских цивила у Броду, у марту и јуну 1992. године. МУП Српске је обавијештен да је Одобашић ухапшен 2. јануара према Интерполовој потјерници и да се чека његово изручење. Министарство правде у Савјету министара требало је да достави документацију за изручење Одобашића.

Злочин никад не застаријева, па је хапшење Деде Одобашића трачак наде да би за мучење српских цивила могао и да одговара. Логораши који су прошли тортуре на фудбалском стадиону "Полет" и у другим логорима имају бројне доказе за злодјела која је Одобашић чинио.

Ане Михајлов, предсједник Удружења ратних заробљеника-логораша општине Брод, истиче да је Одобашић оптужен за крвничко премлаћивање логораша, силовање логорашица и мучење ножем.

- Правда је ипак достижна, Одобашић је ухапшен и очекујемо појашњење и разјашњење и других злочина за које не знамо са сигурношћу, као ни начин извршења, ни починиоце - додаје Михајлов.

Одобашићево изручење могло би разоткрити и судбину 216 Рома који су нестали на подручју Сијековца, каже предсједник Организације за тражење погинулих бораца и несталих цивила из Брода Марко Грабовац. Сазнања о том злочину је, каже, лично чуо од Одобашића.

- Рекао ми је нешто најгоре што сам чуо, а то је да су преминулима вадили органе које су на западу продавали за 20 до 25 хиљада марака. Органе су превозили бијелим хеликоптером међународних посматрача у којем су били њихов љекар и два хирурга из Славонског Брода који су радили са њима на вађењу органа - наводи Грабовац.

Припадници Хрватске војске и паравојних хрватско-муслиманских формација са подручја тадашње општине Босански Брод убили су 26. марта 1992. године деветеро српских цивила у Сијековцу код Брода, што је први масовни злочин над српским народом у протеклом рату.

У наредних неколико дана, ове формације убиле су још 37 мјештана Сијековца. Најмлађа жртва имала 17, а најстарија 72 године.

Одобашић је годинама недоступан правосуђу у БиХ. У Шведској је ухапшен по Интерполовој потјерници.

- Након 32 године колико је Одобашић провео на слободи, може се оправдано поставити питање какву сатисфакцију могу добити српске жртве. Интересантно је напоменути да се према неким незваничним информацијама оптужени налази у јако лошем здравственом стању, тако да је овај  процес против Одобашића неизвијестан - рекао је Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Окружно тужилаштво у Добоју, Одобашића терети за ратни злочин против српских цивила у Броду. Тужилаштво наводи да је нарушавао тјелесни интегритет и мучио лица српске националности, који нису били војно ангажовани, нити су учествовали у војним операцијама.




https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=544419







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >