Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Годину дана затвора Харису Скелићу за злочине над српским цивилима у Дервенти
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Годину дана затвора Харису Скелићу за злочине над српским цивилима у Дервенти Штампај Пошаљи
Понедељак, 12 фебруар 2024
12/02/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Окружни суд у Добоју осудио је на годину дана затвора некадашњег припадника 102. бригаде Хрватског вијећа одбране Хариса Скелића због физичког злостављања српских цивила у логорима на подручју Дервенте 1992. године, и продужио му притвор до правоснажности пресуде.

Суд је обавезао Скелића да на име имовинско-правног захтјева исплати по 2.500 КМ четворици оштећених лица.

Суд је одбио приједлог одбране да се оптуженом да гаранцију или одреде друге мјере с обзиром на тежину почињеног дјела и зато што је утврђено потпуно одсуство било каквих имовинских, породичних или других веза Скелића са БиХ.

На ове одлуке оптужени и бранилац имају право да у законском року упуте жалбу Врховном суду Републике Српске.

Осуђеном Харису Скелићу судски поступак се водио према кривичном закону СФРЈ.

Споразум о признању кривице Скелић је са Окружним јавним тужилаштвом у Добоју склопио 23. јануара, а Вијеће Окружног суда у Добоју је 9. фебруара прихватило тај споразум.

Окружно јавно тужилаштво у Добоју је 10. јануара подигло оптужницу против Хариса Скелића званог Скело због ратног злочина над српским цивилима у дервентским логорима 1992. године, коју је 12. јануара потврдио судија за претходно саслушање Окружног суда у Добоју.

Оптужница Скелића терети да је као припадник 102. бригаде Хрватског вијећа одбране Дервента од маја до јуна 1992. у логорима "Рабић" и "Поље" физички злостављао цивиле српске националности.

У пресуди је наведено да је у овим кривичним дјелима учествовао и брат близанац оптуженог Мурис Скелић који није доступан правосуђу, као и неколико НН лица.

Удружења проистекла из Одбрамбено-отаџбинског рата сматрају да је споразум о признању кривице за злочине над српским цивилима у Дервенти за казну затвора од једне године додатно понижавање српских жртава и свих мученика који су прошли логоре у згради Дома ЈНА, "Рабић" и "Поље" у Дервенти.






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >