Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Кнежевић: За српске логораше је увреда нагодба Скелића са Тужилаштвом Штампај Пошаљи
Петак, 02 фебруар 2024
ДЕРВЕНТА, 2. ФЕБРУАРА /СРНА/ - За српске логораше увреда је и понижење то што је Харис Скелић са добојским Окружним тужилаштвом потписао споразум о признању кривице за злочине над српским цивилима у Дервенти за казну затвора од једне године, рекао је Срни предсједник Удружења ратних заробљеника града Дервента Драго Кнежевић.

"У овом удружењу се воде интензивни разговори о организовању протеста српских логораша када у Окружном суду у Добоју почне рочиште Скелићу, који је починио страшне злочине над Србима у Дервенти и треба му бити изречена максимална казна затвора. Свака мања пресуда било би изругивање правди и истини", рекао је Кнежевић.

Он је истакао да постоји велики број свједока, српских логораша, који су спремни да у добојском Окружном суду јавно свједоче о злочинима Скелића над Србима током протеклог рата у Дервенти.

Кнежевић, који је био заточен 1992. године у логору за Србе у некадашњем Дому ЈНА "Рабић" у Дервенти свједочи да га је Скелић тукао, физички и психички злостављао, а једном приликом му је предао свој пиштољ и наредио му да се убије.

"Послушао сам Скелића и репетирао сам себи пиштољ у сљепоочницу. У том моменту сам једино помислио на своју дјецу и супругу, а затим сам повукао окидач и пиштољ је напразно опалио", рекао је Кнежевић.

Он даље свједочи да му је Скелић затим опсовао мајку четничку и тукао га војничким чизмама по лицу и грудима, а након тога му је потекла крв из уста и носа.

Кнежевић је рекао да га је Скелић затим издвојио и наредио му да уђе у халу међу осталих 180 српских логораша. Он каже да Скелић и његов брат близанац Мурис нису тукли и мучили само њега, већ и све остале заточене српске логораше.

Он је навео да су му српски логораши причали да је прије његовог доласка у логор Азра Башић,  која је 2016. године из САД изручена БиХ, на све могуће начине мучила српске логораше, једног и убила, а затим натјерала српске логораше да пију његову крв.

Кнежевић је рекао да је у логору у Дервенти провео два мјесеца, а затим је био одведен у Славонски Брод гдје је боравио 15 дана до размјене 1992. године у Драгалићу код Нове Градишке.

Харис Скелић оптужен је да је као припадник 102. бригаде ХВО из Дервенте, од априла до јуна 1992. године у логорима у згради Дома ЈНА, "Рабић" и "Поље" у Дервенти физички злостављао цивиле српске националности.

У оптужници је наведено да је Скелић физички злостављао српске цивиле заједно са тренутно недоступним лицем чији су иницијали С.М.

Скелић није желио да се 24. јануара у судници Окружног суда у Добоју изјасни о кривици за злочине над цивилима почињене у Дервенти.

Послије рочишта су оптужени и његов бранилац Драган Радовић са добојским Окружним тужилаштвом потписали споразум о признању кривице, који ће након протокола у Tужилаштву бити достављен Суду на разматрање.

На рочиште за изјашњење Скелић је доведен из притвора у добојском затвору у којем се налази од октобра прошле године, када је изручен из Њемачке. Окружни суд у Добоју му је крајем новембра продужио притвор за два мјесеца.

Претходно се налазио у екстрадиционом притвору у Минхену од 16. августа 2023. године.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >