Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Кнежевић: За српске логораше је увреда нагодба Скелића са Тужилаштвом Штампај Пошаљи
Петак, 02 фебруар 2024
ДЕРВЕНТА, 2. ФЕБРУАРА /СРНА/ - За српске логораше увреда је и понижење то што је Харис Скелић са добојским Окружним тужилаштвом потписао споразум о признању кривице за злочине над српским цивилима у Дервенти за казну затвора од једне године, рекао је Срни предсједник Удружења ратних заробљеника града Дервента Драго Кнежевић.

"У овом удружењу се воде интензивни разговори о организовању протеста српских логораша када у Окружном суду у Добоју почне рочиште Скелићу, који је починио страшне злочине над Србима у Дервенти и треба му бити изречена максимална казна затвора. Свака мања пресуда било би изругивање правди и истини", рекао је Кнежевић.

Он је истакао да постоји велики број свједока, српских логораша, који су спремни да у добојском Окружном суду јавно свједоче о злочинима Скелића над Србима током протеклог рата у Дервенти.

Кнежевић, који је био заточен 1992. године у логору за Србе у некадашњем Дому ЈНА "Рабић" у Дервенти свједочи да га је Скелић тукао, физички и психички злостављао, а једном приликом му је предао свој пиштољ и наредио му да се убије.

"Послушао сам Скелића и репетирао сам себи пиштољ у сљепоочницу. У том моменту сам једино помислио на своју дјецу и супругу, а затим сам повукао окидач и пиштољ је напразно опалио", рекао је Кнежевић.

Он даље свједочи да му је Скелић затим опсовао мајку четничку и тукао га војничким чизмама по лицу и грудима, а након тога му је потекла крв из уста и носа.

Кнежевић је рекао да га је Скелић затим издвојио и наредио му да уђе у халу међу осталих 180 српских логораша. Он каже да Скелић и његов брат близанац Мурис нису тукли и мучили само њега, већ и све остале заточене српске логораше.

Он је навео да су му српски логораши причали да је прије његовог доласка у логор Азра Башић,  која је 2016. године из САД изручена БиХ, на све могуће начине мучила српске логораше, једног и убила, а затим натјерала српске логораше да пију његову крв.

Кнежевић је рекао да је у логору у Дервенти провео два мјесеца, а затим је био одведен у Славонски Брод гдје је боравио 15 дана до размјене 1992. године у Драгалићу код Нове Градишке.

Харис Скелић оптужен је да је као припадник 102. бригаде ХВО из Дервенте, од априла до јуна 1992. године у логорима у згради Дома ЈНА, "Рабић" и "Поље" у Дервенти физички злостављао цивиле српске националности.

У оптужници је наведено да је Скелић физички злостављао српске цивиле заједно са тренутно недоступним лицем чији су иницијали С.М.

Скелић није желио да се 24. јануара у судници Окружног суда у Добоју изјасни о кривици за злочине над цивилима почињене у Дервенти.

Послије рочишта су оптужени и његов бранилац Драган Радовић са добојским Окружним тужилаштвом потписали споразум о признању кривице, који ће након протокола у Tужилаштву бити достављен Суду на разматрање.

На рочиште за изјашњење Скелић је доведен из притвора у добојском затвору у којем се налази од октобра прошле године, када је изручен из Њемачке. Окружни суд у Добоју му је крајем новембра продужио притвор за два мјесеца.

Претходно се налазио у екстрадиционом притвору у Минхену од 16. августа 2023. године.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >