Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење у предмету Ћамил Рамић и др: Свједок знао за српске заробљенике Штампај Пошаљи
Уторак, 12 децембар 2023
Свједок Тужилаштва БиХ Есад Омерагић испричао је данас на суђењу Ћамилу Рамићу и другима оптуженим за злочине над заробљеним припадницима Војске Републике Српске на подручју Горажда, Вишеграда и Рогатице да је знао за заробљенике српске националности и да је у подруму зграде Завода за осигурање имовине и лица био затвор.

Омерагић је испричао да је 1. марта 1995. из Центра служби безбједности Горажде, гдје је до тада радио као самостални инспектор, прешао на мјесто помоћника команданта за безбједност 81. дивизије.

"Командант дивизије био је Хамид Бахто, који је издавао наредбе и распоређивао референте", рекао је Омерагић и додао да је послове обезбјеђења затвореника вршила војна и затворска полиција.

Омерагић је навео да је посредством референата бринуо о законском поступању према затвореницима, те да су правила била строго прописана, али да их се он не сјећа јер је прошло пуно времена.

Након што је Тужилаштво БиХ свједоку предочило двије кривичне пријаве против заробљеника гдје стоји његов потпис, Омерагић је објаснио да су референти вршили испитивања затвореника, али да нису могли потписати пријаву.

Данас је свједочио и Јусуф Омановић, који је потврдио да је у септембру 1995. наслиједио Омерагића на мјесту помоћника команданта за безбједност 81. дивизије, преноси Бирн.

Омановић је навео да је једном приликом разговарао са заробљеним припадницима Војске Републике Српске, али да их није испитивао.

"Улога референта за војнополицијску безбједност била је посредничка између команданта за безбједност и Војне полиције", објаснио је Омановић.

Ћамил Рамић, Химзо Селимовић и Рамиз Мићивода оптужени су за злочине над заробљеним припадницима Војске Републике Српске на подручју Горажда и Вишеграда од 1992. до 1994. године.

Суди се и Мехмеду Добрачи коме су на терет стављени злочини над заробљеницима и цивилима почињени 1995. године на подручју Рогатице и Горажда. Наставак суђења заказан је за 18. децембар.







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >