Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Случај Јошаница: Тужилаштво накнадно тражи мјере забране Штампај Пошаљи
Уторак, 27 децембар 2022
27/12/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

ужилаштво БиХ предложило је мјере забране за петорицу осумњичених за злочине почињене у селу Јошаница у Фочи 1992. године, када је убијено 56 особа српске националности, претежно цивила, међу којима је било и жена и дјеце, док одбране траже да се овај приједлог одбије.

Тужилац Владимир Симовић предложио је мјере забране за осумњичене Рашида Собу, Закира Јамака, Адема Фехрића, Шефку Глушца и Муриса Хаџиахметовића.

Симовић је претходно шесторици ухапшених на подручју Сарајева и Горажда, који су осумњичени за злочине у селу Јошаница, није предложио никакве мјере забране већ је то затражио накнадно, након њиховог пуштања на слободу.

Мјере забране које је предложио подразумијевају одузимање личних докумената, забрану путовања и напуштања БиХ, те забрану састајања са свједоцима, али и осталим лицима која су била дио акције која се повезује са осумњиченима.

Мјере забране Тужилаштво тражи због постојања могућности да осумњичени побјегну и због утицаја на свједоке.

- Имамо неспорне доказе да је убијено 56 цивила и да је имовина попаљена и уништена - рекао је Симовић образлажући приједлог Тужилаштва.

Он је навео да располажу доказима који поткрепљују основану сумњу за осумњичене, али да не могу износити све појединости зато што је истрага у завршној фази, те да ће у наредних мјесец дана подићи и оптужницу.

Симовић је у Суду БиХ прочитао дијелове исказа свједока Енвера Кустуре, Едина Касаповића, Заима Потурка из којих, како тврди, произилази да су осумњичени били дио акције у Јошаници.

- Кустура у свом исказу наводи како је Рашид Собо био начелник Прве вишеградске бригаде, док је Закир Јамак командовао групом "Чоле", којој је наредио чишћење терена - рекао је Симовић и додао да је Шефко Глушац био командир Другог батаљона вишеградске бригаде која је извршила нападе на село Црнетићи.

Ифет Ферагет, бранилац првоосумњиченог Рашида Собе, каже како није могао схватити на чему Тужилаштво заснива постојање основане сумње, те тврди да ништа није поткријепљено доказима, као и да је његовог брањеника Главни штаб послао као испомоћ.

Осумњичени Рашид Собо рекао је да је ово за њега увреда и да је он "тако нешто никада није наредио", пренио Бирн.

Кадрија Колић, бранилац Закира Јамака, тражио је да Суд БиХ одбије приједлог Тужилаштва као неоснован тврдећи јер сматра да није испуњен основни услов за упућивање мјера забране.

Са овим захтјевима сагласне су и одбране Адема Фехрића, Шефке Глушца и Муриса Хаџиахметовића.

Након што су одбране изнијеле свој став, тужилац Симовић је рекао да је наредба о спровођењу истраге издана 24. новембра 2022. године и да је комплетан чињенични основ прешироко постављен.

- Ми смо издвојили само дијелове који се односе на ове осумњичене и нема дилема да постоји и основ и основана сумња, која ће бити тестирана кроз подизање оптужнице - рекао је Симовић.

Због сумње да су починили ратне злочине у селу Јошаница код Фоче, припадници Агенције за истраге и заштиту /Сипа/ ухапсили су 13. децембра 2022. године шест особа на подручју Сарајева и Горажда.

Током напада, извршено је паљење и уништавања кућа и имовине, а жртве су након злочина пронађене и идентифициране.

Судија за претходни поступак Славиша Глухајић рекао је да ће Суд БиХ накнадно донијети одлуку.

Ова лица су осумњичена да су као команданти и припадници Вишеградске бригаде такозване Армије БиХ учествовали у нападу на село и чињењу овог злочина, а из Тужилаштво наводи да су жртве након злочина пронађене и идентификоване.

У предмету је извршена опсежна истрага Тужилаштва са више партнерских полицијских агенција и институција, као и прикупљање великог броја доказа о почињеном злочину и извршиоцима.

У освит зоре на Никољдан, 19. децембра 1992. године, припадници војске која је себе називала Армијом БиХ ушли су из правца Горажда десном обалом Дрине у залеђе српских положаја и, палећи све пред собом, на кућном прагу док су се спремали да сломе славски колач, масакрирали српске жене, старце и дјецу.

Убијено је 56 мјештана, многи од њих на језив начин, одсијецањем дијелова тијела. Међу жртвама била је 21 жена и троје дјеце, која су претходног дана са родитељима дошла из Фоче да на селу дочекају Светог Николу.

Десетак заселака Горње Јошанице у општини Фоча избрисано је са географске карте, попаљене су, не само куће, већ и помоћни објекти, уз нејач убијана је и стока, а гдје су то стигли, злочинци су чак посјекли и стабла воћака.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >